| PringAloe a întrebat:

Salut tuturor, voi cata apa consumati pe zi?
Eu spre exemplu consum in jur de 4 litri de apa pe zi, asta datorita faptului ca fac sport, consum multa proteina, creatina etc.
Se stie ca nu este bine sa consumam mai putin de 2 litri de apa pe zi, dar daca consumam prea multa? am tot auzit pe internet persoane care sustin ca ba daca bei prea multa apa te ingrasi (ceea ce mi se pare tare dubios tinand cont ca apa are 0 calorii) ba ca daca bei prea multa apa nu ajuti rinichii ba din contra ii fortezi prea mult, voi ce parere aveti despre aceste afirmatii?
Ce stiam eu este faptul ca, daca consumi multa apa 2, 3 sau 4 litri cum este in cazul meu, ajuti rinichii deoarece rinichii reusesc sa filtreze mai usor sangele si automat ai rinichii mai buni pe parcursul vietii.
Astept raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnchiulRamiz a răspuns:

Eu beau 2l sau pana în 3. Cere corpul, nu are decât sa îngrașe. Deși cred ca sunt prostii

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca bei apă minerala te ingrasi ca are bule, daca bei apă de la robinet sau plată, dar mai bună este apa minerală sau sifonul rece.

| RxTx a răspuns:

1 bere
1 cola
1 limonadă
1 apă borsec la sticlă de sticlă

Depinde de exemplu de azi dimineață până acum nu am băut nimic ca mi-a fost lene sa ma car.sa iau ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar daca consumam prea multa?
Bei când ți-e sete, sau doar că ai auzit tu că așa este bine? Pe un cal poți să îl duci la adăpat, dar nu îl poți obliga să bea când nu îi este sete. Ce face apa prea multă. Diluează sodiul și potasiul de care ai nevoie ca să faci transmiterea semnalelor prin nervi. Diluează urina prea mult și rinichii nu mai știu să funcționeze bine. A fost o doamnă, maratonistă, mi se pare, a băut 8 litri și a murit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aprox, un litru. Știu că pare puțin pentru unii, dar pentru mine, e numa' bine. happy
In rest, beau mai mult sucuri naturale cu gheață, cafea, consum pepene roșu...
Și nu prea simt nevoia de a bea multă apă. Ceea ce beau/ mănânc, conține deja apă.

| Cksihja a răspuns:

Acum e cald așa că consumul meu de apă depășește cu mult 2 litri dar asta e normal fiindcă mă deshidratez repede deci nu consumul unei anumite cantități de apă este importat ci faptul că trebuie să ne menținem hidratați.

| Editocroci a răspuns:

Bea cât simți nevoia. Nu îți forța organismul.

| Momentan a răspuns:

Dacă bei prea mult te dezhidratezi.