| ILOVELIVE a întrebat:

Salut, va rog sa ma ajutati am 15 ani sunt baiat si sufar de psoriaz de vreo 2 ani, pina acum nu am gasit nici un remediu. stiu ca este o boala incurabila dar nu pot nici macar sa o tin sub control am cateva pete pe corp in special pe picoare nu mai stiu ce sa mai fac, m-am gandit de foarte multe ori la suicid boala imi afecteaza foarte mult viata sociala. nu mai pot fi normal de aici inainte. ajutati-ma va rog vvreau o viata normala de ce uneori viata e asa nedreapta nici nu am o situatie economica foarte mare ca sa pot sa ma duc in alte tari mai avansate..deja mi-am pierdut toata increderea in mine, mai mereu sunt suparat chiar imi vine si sa plang uneori va rog ajutati-ma! crying((((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dragul meu, psoriazisul este o boala incurabila, dar in nici un caz u este o boala care sa iti afecteze normalitatea vietii. daca vrei o viata normala, atunci du o viata normala, lasa ideile negre lipsite de orice suport si traieste normal si cu demnitate. Cunosc sutede oameni cu psoriazis casatoriti, cu copii, fericiti, cu situatii materiale foarte bune, cu servicii bune (oameni de afaceri, profesori universitari, medici). Nu boala iti afecteaza viata sociala, ci mintea ta, faptul ca iti exagerezi boala si o invinuiesti aiurea. Trebuie doar sa vrei sa ai o viata sociala normala si o vei avea cu maxima usurinta. E suficient sa le spui celor din jur: eu am psoriazis, nu se vindeca, dar nici nu se ia si ei vor intelege si nu te vor judeca dupa asta. Poti sa fii normal daca vrei, fiindca oamenii cu psoriazis duc o viata perfect si complet normala. nu vad de ce tocmai tu ai fi altfel decat milioane de alti oameni cu psoriazis.

| Azµre a răspuns:

Ai fost la un medic să dea un tratament. În general se merge pe hidrocortizon și alte derivate. Acum ar fi bine să vezi și un dermatolog. Na nu se știe, poate poate.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hei, nu dispera! nu esti singurul cu aceasta boala! sunt altii mult mai grav bolnavi ca tine care se chinuie prin spitale! ei ce sa mai zica?
ce tratament ai folosit pana acum?
eu am folosit si am permanent in casa Daivobet! este mai scump, dar chiar il tine sub control!
si nu te mai consuma atat pentru ca pe fond de stres psoriazisul se agraveaza, deci iti faci mai mult rau!
hai, curaj, nu e un capat de lume happy

| Camelisa a răspuns:

Dragule cunosc persoane care au psoriazis si sunt chiar indiferente,daca ai prieteni care sunt cat de cat cu capul pe umeri sigur te inteleg,gandeste-te ca chestiia asta nu e ca vrei tu este ca asa a fost sa fie mai gandeste-te si la persoanele cu boli incurabile,persoane care sunt"deformate" din cauza unor boli,tu crezi ca lor le este usor? nu happy nimeni nu are treaba cu "problema" (daca o pot numi asa)pe care o ai tu!
Eu stiam ca poti opri aceasta afectiune cronica vara,incearca vara cand e soare sa stai cat de mult poti in soare, bubitele "pica" se fac rosii iar apoi albe si dispar, iar in perioada rece incearca sa te dai cu creme de "marul lupului" mergi si cumpara si foloseste in zonele cu probleme.
Ai sa fi bine, doar crede chestia asta si fi pozitiv, numai bine!