| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vouă va e frica de boala secolului tumoara? Văzând zi de zi peste tot numai de subiectu asta mi-a provocat o frica teribila încât nu înțeleg ce Sens mai are viata asta, adică sunt tânăr și mai am multe de realizat și chiar am unele lucruri începute da frica m-a cuprins văzând atâtea în jurul meu încât nu îmi mai vine sa înaintez ca nu înțeleg scopul, cum sa scap de fobia asta? Sa redevin normal psihic, depinde de mine dar e greu când vezi mereu și mereu aceeasi chestie. dacă aveți și voi problema asta cum o gestionați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La ce te referi cand spui "tumoarea"?
Tumoarea NU este o boala, este echivalentul unei bube, care poate creste oriunde pe corp, sau pe organele interne.

Tumoarea este de 2 feluri:
- tumoare benigna - care este o simpla "buba" care poate fii eliminata cu tratamnet sau opeartie chirurgicala, fiind inofensiva si care NU te omoara.
- tumoarea maligna - aceste este cancerul - fiind un fel de "buba foarte rea", care netrata la timp si neoperata, poate duce la moarte.

Nu cred ca este cazul sa ai asemena fobii si sa intri in panica fiind perfect sanatos. Este suficient sa mergi odata pe an la medic si sa-ti faci teste generale de sange, sau de ce te doare si se va descoperi din timp, daca este ceva in neregula.

Viata este frumoasa si merita traita fara sa iti inventezi boli pe care nu le ai si sa dai in extrema ipohondriei, fiindca o iei razna cu capul. Chiar si noi, astia care am trecut prin cancer, suntem capabili sa ne bucuram de viata si sa o vedem in roz, fara sa ne punem mainile pe piept si sa asteptam sa murim.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tumori au fost de cand e lumea. Nu are cum sa fie boala secolului. Cred ca nu stii ce este asa ceva.

| mihai69 a răspuns:

Oricum o să mori, deci care e problema de fapt?

| skyrim2 a răspuns (pentru mihai69):

Normal, de asta sunt conștient dar măcar ca aia batrani la 80 de ani, știi ca ai făcut totul în viata asta ai pus la punct lucrurile pentru următorii după tine și tu te duci în lumea ta, asa mi se pare ca viata ar avea un înțeles mai bun

| salieri84 a răspuns (pentru skyrim2):

Incearca sa traiesti cu gandul ca fiecare zi poate fi ultima si bucura-te de viata, traind-o in echilibru si armonie.

| mihai69 a răspuns (pentru skyrim2):

Viața e o mare curvă și nu ține cont de nimic. De multe ori se termină înainte să o fi trăit pe deplin.
Așadar, trăiește fiecare zi ca și cum ar fi ultima și nu te mai stresa atât.

| dinaprilie a răspuns:

De unde sti ca "binele" aa unde vreinsa te reintorci nu este de fapt gresitul de care vrei sa scapi

| Digikey a răspuns:

Trieste clipa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia e boala secolului, și mai nou anxietatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Byb2001 a răspuns:

In ziua de azi te temi de orice lumea o mai ia razna cand aude de covid