| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, vreau doar sa îmi spun parerea, cu toții răcim si este normal dar nu trebui sa luam medicamente daca nu e ceva serios, de 2 zile sunt si eu mort, aseara am facut febra 37.5 si toata lumea "ia medicamente" si n-am luat pentru ca trebuie sa ne stimulăm sistemul imunitar. Ganditi-va cum era acum 100-200 se ani cand nu erau medicamente, ce se întâmpla mureau oamenii de la o simpla raceala? Va spun eu, nu!) Am tratat febra asfel: trebui sa fii un pic mai dezbracat in casa, sa bei multa apa, sa mănânci dar nu foarte mult pentru ca sa aiba corpul proteine, etc sa lupte, daca febra se mareste pune o compresa cu apa rece pe frunte, încheieturi, (aseara am dormit cu 37.5 si cand m-am trezit acum am 36.3, adica e ok sa lasi corpul sa lupte, cu cat luam mai multe medicamente cu atat corpul depinde de ele mai mult, adica când ai o raceala corpul nu poate sa treaca peste ea fara un ibuprofen sau paracetamol, algocalmin, daca aveți peste 38.5 atunci poti lua, dar daca nu aveți eu nu vad rostul, de asta traiau mai mult oamenii acum 100-200 de ani. { e doar parerea mea, fiecare are dreptul de a face ce vrea}.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Alegss99 a răspuns:

Paracetamolul ajuta virusii si bacteriile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De acord cu tine. Nu era neapărat cazul de medicamente la tine... Dar da acum 200 ani oamenii mureau de la o simpla răceală pentru că nu erau medicamente

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu vrei să iei medicamente (cel puțin paracetamol) nici noi nu vedem rostul postării tale.

| Catrice a răspuns:

37,5 nu e febra... logic ca nu aveai ce sa "învingi".

| GabiDumitrescu a răspuns:

37.5 nici nu se poate considera febra. Bine, febra foarte usoara. Ai dreptate sa nu bagi porcarii in tine. Nici la 38.5 daca te hidratezi bine si ai o stare generala buna nu are sens sa bagi antitermice. Imunostimulatoare, da, dar deja aia e alta poveste. Iar asta - "nu poate sa treaca peste ea fara un ibuprofen sau paracetamol, algocalmin" - e 100% incorecta. Daca iei porcariile alea suprimi simptomele, nu tratezi boala!

| Cherciumihai a răspuns:

Ai dreptate, fiecare are dreptul să își exprime părerea. Este important să fim conștienți că răceala poate fi gestionată în moduri diferite, iar stimularea sistemului imunitar prin hidratare și odihnă poate fi benefică. Cu toate acestea, în cazuri mai severe sau dacă simptomele persistă, este întotdeauna recomandat să consulți un medic pentru a primi sfaturi și tratament adecvat. Fiecare persoană este unică și poate avea nevoi diferite în ceea ce privește gestionarea răcelii. peace sign

| johnnny123 a răspuns:

"ganditi va cum era acum 100 200 se ani cand nu erau medicamente ce se întâmpla mureau oamenii de la o simpla raceala? va spun eu nu!"

Ba de multe ori, da. Poate nu "de la o simplă răceală", dar de la complicații. Oamenii mureau pe capete din cauza unor boli care astăzi se tratează cu ușurință sau sunt eradicate.

"de asta traiau mai mult oamenii acum 100 200 de ani"

În urmă cu 200 de ani, speranța medie de viață în Europa era în jur de 35 de ani... Astăzi este de peste 80 de ani.

Nu spun că este ok să abuzăm de medicamente, dar nici să negăm 200 de ani de progres major în medicină.

| dullcat a răspuns:

Postarile trebuie sa fie sub forma de intrebare.It's all good cum zici tu pana cand la batranete te trezesti cu tot felul de afectiuni din cauza racelilor netrate corespunzator(bunica mea a patit asa). Deci ai grija ce sfatuiesti lumea sa faca pe aici.