| Robertmihai133 a întrebat:

Salut.Vreau sa fac water fasting 3 zile și nu as vrea sa pierd din masa musculara. Daca mă și antrenez in aceste 3 zile voi mai pierde masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu se pierde nimic, dacă se face un minim de efort fizic, compus din mers pe jos o oră și câteva exerciții de dezvoltare generală.

| LPCTSTR a răspuns:

Faci degeaba. Dieta corespunzatoare si exercitii adecvate varstei tale, termina cu prostiile!

| siriusblack98 a răspuns:

Din masă musculară în 3 zile pierzi insignifiant spre nimic. De antrenat degeaba te antrenezi că masa musculară se dezvoltă cu ajutorul nutrienților din mâncare. Nu crești doar făcând exerciții dacă tu nu mănânci nimic. Și nu te păstrezi dacă nu mănânci chiar dacă tu continui antrenamentul. Eu personal nu te sfătuiesc să te antrenezi în perioada de water fasting pentru că o să consumi foarte multă energie de care tu vei avea nevoie ca să stai în picioare măcar.

| AnastasiaK a răspuns:

Măi, copilași (nu, nu e greșeală, mă adresez TUTUROR copiilor de pe aici că nu ești primul pe care la 15 ani îl văd că are griji d-astea), problemele astea de "pierdut masă musculară" sunt pentru ăia care și au așa ceva. Tu, la 15 ani, cu plank și flotări, crede-mă pe cuvânt că n-ai ce să pierzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca pierzi masa. Tu ai nevoie de amino constant, corpul nu are asa ca rupe muschi. Si pentru calorii rupe grasimi. Water fasting e ok daca daci o perioada din zi, dar asta implica sa mananci normal dar la o singura masa iar apoi faci fasting restul zilei

| Dddonkey a răspuns:

Mananca sanatos si curat, mai des in doze mai mici. Lasa dietele de la varsta asta, tu inca te maturizezi, ai nevoie de nutrienti sa te dezvoltii. Poti face exercitii fara si daca mananci, nu te incurca nutrientii sanatosii, poate mai bine lasa dulciurile si daca ai neamuri sau de unde sa iti mancare curata o sa te ajute mai mult. Iti spune corpul cand are nevoie si nu de combustibil asa ca asculta l si lasa pe milenistii cu dietele de monks big grin

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Un water fasting pe an este foarte benefic pentru organism, crede mă. Dar sa nu exagerezi să faci mai mult. Iar în ceea ce privește pierderea masei musculare nu o vei pierde în 3 zile ci din contră o scoți mai mult în evidență.

| Robertmihai133 explică (pentru SPECTOGRAFIE):

Mersi pentru informații. Revin peste 3 zile sa vad cat am slăbit și cum o sa mă simt