| CarlosBogdan17 a întrebat:

Vreau sa incep un antrenament pentru piept pentru ca vine vara si vreau sa ma mentin si eu, dar nu stiu ce program alimentar sa-mi fac. Am o lista cu alimentele in functie de categorie si vreau ca cineva sa`mi faca programul pentru 2 antrenamente pe saptamana de exemplu luni si joi.

Iată lista de alimente de care ai nevoie pentru a-ți mări masa musculară:

Glucide (50-60%):

cereale integrale și pâine

orez brun

paste preparate al dente

fructe crude

legume: porumb, broccoli, fasole verde

leguminoase: mazăre, fasole, năut, linte, soia

Proteine (30-40%)

ouă

carne albă slabă: curcan, pui

carne roșie slabă: vită, porc, miel, carne de vânat

pește: somon, cod, ton

lactate slabe: urdă, brânză, lapte, iaurt

branză tofu

suplimente proteice: izolat proteic ​​din zer și izolat proteic din soia

Lipide (10-20%)

uleiuri neprăjite

oleaginoase crude: nuci, alune, arahide, migdale, fistic, caju

semințe crude: dovleac, floarea soarelui, in, susan, pin

unt de arahide

avocado

Daca poate cineva sa ma jute as fi recunoscator! Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| xrapalexx a răspuns:

Retine!

Mananca suficiente proteine. Incearca sa mananci cel putin 30-40 grame de proteine la fiecare 2, 5 – 3 ore.
Mananca fructe si legume. Mananca o gama larga de fructe si legume saptamanal.
Mananca grasimi sanatoase. Nu evita grasimile sanatoase. Organismul necesita aceste grasimi sanatoase din diverse motive, precum absorbtia vitaminelor si reglarea multor functii ale sale.
Mananca cereale sanatoase. Aici trebuie enumerate ovazul, orezul brun, quinoa.
Mananca lactate. Branza si laptele sunt bogate in proteine si nutrienti, dar si in calorii

| Cosmin86 a răspuns (pentru xrapalexx):

Da, laptele e foarte bogat in proteine, abia are 3.2 % laughing)

copy/paste aiurea

| xrapalexx a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar nu ma intereseaza...