| Ionutmarian6868 a întrebat:

Salut.
Vreau sa mai cresc, am 14 ani si 1.67..am auzit ca daca te prinzi de o bara si stai acolo si atarni mai cresti, sa o fac si cate minute pe zi ar trebui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine rade de tine cu bara, dar nu este adevarat!
Este dovedit in schimb ca, un sport, practicat zilniz in perioada de crestere, ajuta la cresterea si dezvoltarea corpului unui copil.
Te saftuiesc sa te apuci de: baschet, volei, handbal sau inot. Toate aceste sporturi, practicate intens, zi de zi, ajuta la cresterea si dezvoltarea corpului unui adolescent.
Atarnatul de bara, sau trasul de maini si picioare NU ajuta la nimic!

| Freya1 a răspuns:

Aia e varajala.Depinde si de genetica.
Oricum la 14 ani esto ok cu inaltimea, si asa posibil sa mai cresti pana la 18 cel putin dar depinde si de gena. Daca ai tai sunt micuti la inaltime n-ai cum sa fi mai inalt.
Daca tot te obsedeaza apucate de baschet.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU e adevarat, nu poti forta organismul asa, mai bine practici baschet si inot si speri sa te inalti.