| BananaSuparata a întrebat:

Vreau sa slabesc 10kg in 1-2 luni. Fac in fiecare zi 1 ora jumate antrenament kickbox. Depun foarte mult efort zilnic, nu mananc mult, dar nu slabesc. Am nevoie de un anumit regim sau ceva? Va rog dati-mi un meniu pentru a slabi sau ceva. Nu exercitii, fac destule ZILNIC.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tot n-ai precizat dacă eşti fată sau băiat!

Bănuiesc că eşti băiat...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 16 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 16 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară frumoasă.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| BananaSuparata explică (pentru bursuc001):

Am 14 ani, 1.80, 87 kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru BananaSuparata):

Tot n-ai precizat dacă eşti fată sau băiat!

Bănuiesc că eşti băiat...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 16 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 16 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară frumoasă.

| Andronov_Alexander_1994 a răspuns:

Aici nu vine vorba de ce exercitii faci ci despre cum iti menti stilul de viata, ce fel de mancare mananci, in ce cantitati mananci.
Pe net, exista Power 90X, un program revolutionar care a ajutat foarte multe persoane, kickbox-ul nu te ajuta sa slabesti, ci doar iti creste masa musculara, rezistenta. In prinpal trebuie sa consumi foarte putine calorii. Daca tu mananci de 2 ori pe zi, doua mese copioase, faci un fail total. Frate trebuie sa mananci de 4 ori pe zi, bine structurat dar foarte putin. Degeaba mananci odata pe zi, acelasi fel de mancare... Incearca sa schimbi mancarea, fara mancaruri grase in special cele care au foarte mult ulei.
Eu am facut 1 luna Power 90x, dar spre deosebire de tine, aveam un program bine pus la punct.
La 6 dimineata, imi faceam circa 15 minute incalzirea tuturor membrelor, dupa care am inceput sa fac jogging pe stadion, ture mici, pauze scurte incepand sa cresc viteza si lungimea turelor.
Dupa care mancam ceva sanatos, verdeturi de exemplu, urmand sa ma apuc de program, in fiecare zi imi schimbam exercitiile corpului, iar sambata faceam yoga, ulterior duminica putina piscina.
Tu poti sa le combini in cat timp ai.
Jogging, kickboxing, tae-bo, sala, mancat bine si exercitiile power 90x.
Salut.