| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Salut vreau sa slăbesc si am niste intrebari.Si sunt copil 13ani.
1. Cum pot afla cate calori consum si cate ard?
2.Ce sa mănânc ca sa slăbesc?
3.Ce sport sa fac? E Bine cu bicicleta? (cati km pe zi/saptamana)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jo17 a răspuns:

Buna! Ai 13 ani si esti minor, nu trebuie sa iti faci griji in legatura cu corpul tau, important e sa fii sanatos si atat.
Uite, daca vrei neaparat sa mananci, mananca de 3 ori pe zi (micul dejun, pranzul si cina+ gustare> fructe). Bea 2litri de apa pe zi. cam 2.000 calorii pe zi e ok.
Faci exercitii fizice, vezi pe Youtube si faci la fel, sau la digisport in fiecare dimineata cred ca pe la 7 sau 8 este "dimineata de sport".
Cu bicicleta, inot, alergare, nu trebuie sa faci neaparat multe km pe o zi cu bicicleta. Daca te dai cu bicicleta macar in fiecare zi, e bine.

7 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Nu spui câte kilograme și ce înălțime ai. Înainte de a ști dacă trebuie sau nu să slăbești trebuie să îți calculezi bmi-ul.

| ALGator a răspuns:

Ca să îți menții greutatea trebuie să menții cantitatea de alimente. Mișcarea este folositoare dar nu ajută la menținerea greutății. Un exemplu. Că sa mănânci un hamburger pe zi în ia 10 minute. Ca să dai jos surplusul cauzat de hamburger trebuie să alegi o oră. De ce trebuie să mănânci astfel încât să asimilezi calorii egal cu consumul de calorii.
Dar ma îndoiesc că ai nevoie să slăbești.

| Scarlat_Seby_1999 explică (pentru ALGator):

Am 1m 65cm înăltime. Si 70kg

| ALGator a răspuns (pentru Scarlat_Seby_1999):

Ai dreptate, ești puțin la limita superioară a normalului.
Poate te sfatuiesti și cu un nutriționist.
Grăsimi și dulce mai puțin. Fără răcoritoare dulci. Nu minca între mese. Maninca variat dar cantități normale. Adică nu supliment, nu mîncat între mese. Dar nu te înfometa.
Succes!

| emipenet a răspuns:

Buna!
1. pai, poti afla asta prin intermediul unor site-uri specilizate in din astea
http://www.csid.ro/calculator-calorii/
2.Legumele sunt foarte bune la varsta ta, nu mai manca dulciuri, nu iti fac prea mult bine
si 3. Cu bicicleta e foarte bine, incearca si fotbal/tenis
pe zi incearca macar 5
pe saptamana
fa 5 ori 7 si vei vedea
funda?

| BAD17 a răspuns:

Hei,3.poti sa arzi calorii facand exercitii cum ar fi sa alergi sau sa faci abdomene, flotari, mers cu bicicleta, coarda, pai ar trebuisa mergi cu bicicleta cel putin o ora, doua pe zi fiindca o ora de mers cu bicicleta inseamna ca pierzi cel putin 500 de calorii deci gandeste-te ca daca mergi cu o viteza de 23km/h poti sa slabesti 600 de calorii sau mai mult. 2.trebuie sa mananci de 3 ori pe zi in cantitati nu foarte mari si trebuie sa mananci multe fructe si legume, daca vrei sa slabesti mananca sub 2000 de calorii nu mai mult. 1.sunt multe pagini care iti spun cate calorii are fiecare aliment iar tu dupa trebuie doar sa-ti calculezi caloriile din acea zi. sper sa reusesti sa slabesti. apropo sa nu mananci dulciuri si sa bei suc foarte des si nu uita sa bei cel putin 2litri de apa pe zi. Bafta

| JDBere a răspuns:

La 13 ani daca te îngrijorează grasimea si vrei sa slabesti, ajungi sa ai probleme mai tarziu, plus ca nu pari ca ai avea nevoie. Preocupa-te de scoala in prezent ca fetele si masa musculara or veni mai tarziu