| Robert911 a întrebat:

Salutare, am 14 ani jumatate si fac baschet de performanta.
Am 1, 81m inaltime, 65 de kg, si as dori sa ma apuc si de sala in paralel, dar din cate am inteles imi poate afecta cresterea, ceea ce nu vreau, dar in acelasi timp as dori sa imi creasca si detenta, caci am nevoie de ea.La mine in clasa sunt mai sunt vreo 3 copii care fac sala, dar amandoi sunt scunzi de cand ii stiu...si imi zic ca aberez si ca nu are legatura cu cresterea... A

Acum chiar nu stiu, daca ar fi exerciti ce imi afecteaza cresterea as dori sa stiu cam care sunt acelea ca sa ma feresc cat pot de ele... Flotari pot sa fac, abdomene pot sa fac, tractiuni fac destul de putine, chair cateva...

Deci astept parerea vostra, daca sa ma duc de la varsta asta la sala de forta.

Multumesc de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| larisaluysa a răspuns:

Stai linistit robertwinking eu am un coleg in clasa care in clasa a 3 a era foarte scund s-a apucat de sala in cl a 4 a si acum este a opta deci du-te la sala stai linistit nu-ti va afecta crestereawinking dupa parerea meawinking:*:*:*:*::X:X:XX:X