| flaviusica a întrebat:

Salutare, am 15 ani si am o piatra la rinichi pe care am depistat-o acum 2 saptamani.Am avut o singura colica renala intensa pana acum. Piatra are in jur de 5-6 mm si a fost bombardata(EWSL), dar nu stiu sigur daca aceasta s-a spart, nici macar nu stiu natura pietrei(am vrut sa fac urografia dar am renuntat intrucat e o metoda invaziva).Acum urmez un tratament de dilatative intravenos(la perfuzie), dar si ceaiuri. Piatra a coborat din rinichi, si cred ca este undeva spre finalul ureterului intrucat nu se mai poate vedea la ecograf, iar de pe internet am inteles ca in momentul in care piatra nu se mai vede la ecograf inseamna ca este undeva in portiunea finala a ureterului, intrucat in cea inferioara si cea de mijloc se poate vedea cu usurinta.Am inteles ca daca metoda EWSL functioneaza iar piatra se sparge, este eliminata in maximum 2 zile.La mine nu s-a intamplat asta, desi azi e a 2-a zi de la interventie iar ieri am eliminat ceva fragmente foarte mici.E posibil ca piatra sa nu fie sfaramata, sau daca este, nu in totalitate? Tin sa precizez ca am facut 1500 de impulsuri, adica 2 sedinte.Cum e posibil ca aceasta sa nu fie total sfaramata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| FurMoon a răspuns:

Poate ea e total sfarmata.Ai vazut cat de mare era? Poate ca nici nu ti-ai dat seama cat ai scos din ea.Asteapta,zic eu, inca o zi daca nu te doare, nu urinezi cu sange etc.Si consulta medicul, spune-i de problema asta.Nu tot ce scrie pe internet poate fi adevarat.Bafta.