| Andrei314 a întrebat:

Salutare
Am 21 de ani și azi mi-am ratat un examen la facultate din cauza balonării și arsurii la stomac. Am mâncat aseară chipsuri și am băut o sticlă de suc, cu pofta ce îi drept, pentru că de obicei nu prea consum așa ceva. Azi dimineață când m-am trezit nu am fost in stare sa fac altceva decât drumuri la toaletă și înapoi în pat ghemuit.
Și așa am câteva întrebări: cum as putea sa evit o alta situație de genul acesta? pentru că vă dați seama că nu îmi convine sa iau restanță din cauza problemelor de genul
Menționez că am încercat să mă fac să vomit singur sperând că va merge...a agravat mai rău tot
Nu numai că le moment am avut un sentiment că îmi ia tot gatul foc, acum am dureri ușoare în capul pieptului, la gât și spate (nu sunt răcit)
Alta întrebare voiam să vă pun in legătură cu dieta/programul vostru de mâncare.un sfat este mai mult decât binevenit
După ce ore nu mai mâncați, ce nu consumați etc.
Iar alta întrebare se adresează cunoscătorilor in domeniul in special, și nu numai:
De 2 ani m-am îngrășat destul de mult (mai puțin în kg, insa am căpătat "burta"). Ce e drept nici nu am mai mers la sala și nici nu am mai practicat vreun sport, ba chiar mersul pe jos a devenit ceva de care incerc sa mă feresc de când folosesc mașina/autobuzul DIN PĂCATE. Ce îmi recomandați sa fac și aveți idee daca sucurile (comerciale, gen coca cola etc) afectează îngrășatul?
Va mulțumesc frumos pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Sigur balonarea a fost de la ce ai mancat aseară, pe lângă ca ai mancat la o ora târzie ai mai și băut suc carbogazos.
Nu mai încerca să vomiți dacă nu iti vine, ia un medicament care te va calma și bea ceai și apa, mănâncă sănătos, mâncare făcută în casa nu cumpărată de la magazin.

Eu nu mananc după ora 18:00 numai dacă mă simt rau și pic de pe picioare laughing.
Mananc de obicei când mă trezesc la 9-10.
Sfatul meu este sa nu mănânci prea puțin, trebuie sa mănânci maxim 3 mese pe zi și sa fie consistente în vitamine și energie, poti sa mananci câte fructe vrei dar sa nu faci abuz deoarece poți face toxi-infecție alimentară. Mananca din când în când și ciocolata, e buna și iti da energie. Fa sport, și puțin doar fa.

Îți recomand sa mergi pe jos, eu acum 2 ani am urat mersul pe jos dar când m-am pus la dieta și am început sa merg acum nu mai vreau sa mă mai duc cu masina, nici obligata, e minunat sa vezi lumea și sa tragi o gura de aer. Asculta muzica în timp ce mergi pe jos sau faci sport, e tot una.
Ia-ti prietenii și familia și faceți jocuri sportive, competiții, e minunat sa vezi cât de bine te vei simții dacă faci aceste lucruri.

Succes!

1 răspuns:
| RB26DETT a răspuns:

Renunta la sucuri, dulciuri, prajeli si mancaruri instant, incearca sa mananci sanatos, banuiesc ca daca esti student, probabil stai la camin, trebuie sa aveti cantina, vezi, mancarurile ce contin fasole, mazare nu prea-s recomandate daca ai probleme cu stomacul, ia si mananca in fiecare zi cate o ciorba si la felul 2 daca vrei carne iti iei ceva ori fiert ori la gratar, in schimb poti manca orice vrei gatit care sa nu contian fasole mazare linte..., o tocanita de cartofi merge sau spanac, depinde ce aveti acolo, daca nu, iti poti face tu la oficiu ceva, ceva ieftin ar fi pastele, iti poti face paste, gasesti sosuri pentru paste la magazin, le fierbi, le scurgi, adaugi sosul si le mai lasi 1-2 minute sa se faca dar amesteci sa nu se lipeasca, nu adaugi ceapa calita ca agravezi situatia!
Ceapa s-o consumi cu strictete, doar fiarta, cruda sau prajita nu face prea bine (si eu am probleme cu stomacul de ceva vreme si stiu ce zic)
Daca tot ai probleme, recomand sa-ti cumperi o cutie de Gasex Himalaya de la farmacie, dupa ce mananci mai consistent si te simti putin nasol, iei o pastila si in jumatate de ora esti alt om! Citeste prospectul totusi!
Bea apa cu lamaie, face bine la stomac in ciuda faptului ca lamaia este acida, face bine!
Gasesti ceaiuri de la Dacia Plant si prin Kaufland, pentru sanatatea stomacului, ia-ti si bea ceai in functie de cum scrie pe cutie, nu-i rau la gust, il bei fara zahar!
Cat despre slabit, incearca sa mergi mai mult pe jos si in loc de cina baga 1-2 grefe si incearca sa renunti la paine, dulciuri, sucuri etc...
Simplu! Nu continua cu mancarurile nesanatoase ca ajungi ca mine!