| Manu261 a întrebat:

Salutare, am o intrebare va rog. În ultima vreme zilnic am dureri musculare, fie in brate, coaste sau picioare, deci durerea se muta dintr-o parte in alta.Ce as putea face? Se poate sa fie din cauza lipsei de somn? Dorm cam 3-5 ore pe noapte si sunt mereu la munca, deci nu am o zi libera sau ceva si lucrez cam 9-12 ore pe zi. Deci vreo idee? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, durerile sunt din cauza oboselii, inclusiv ai nervilor si musculaturii.
Odihna este obligatorie (zilnic macar 8 ore, chiar daca nu este in continuu).
Iti recomand sa consumi si magneziu, dar n-ar strica si o cura de vitamine B1-B6 ("Magne B6" este tocmai pentru acesta, fa-ti o cura, macar cu o cutie! )

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ortopedie ei te vor consulta, ce varsta ai? Esti barbat sau femeie?

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea merge la medic, asa e cel mai intelept.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, lipsa somnului poate cauza dureri.Lipsa mișcării iarăși contribue.Dormi mai mult și fă puțină mișcare cu brațele, picioarele, spatele, zonele dureroase.E bună oricât de mică, puține întinderi, o mică plimbare, când ai mai mult timp câteva exerciții gen flotări, genoflexiuni, pe care le găsești în aplicații de fitness.

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă din timpul pe care îl ai sa îl drămuiești in așa fel încât să ai macar 8 ore de somn