| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salutare! Am și eu o problema, am pulsul 50-55-60 stand întins în pat. Faza e ca da, știu ca este lent pulsul, insa eu îmi simt inima ca bate repejor, nu lent + ca am avut episoade de palpitatii, însă cel mai probabil anxietate / atacuri de panica, recunosc ca sufăr de asa ceva. Cum poate fi posibil asta? Din câte știu nu am probleme cu inima, nu am nici un simptom, gen: tuse, durere în piept, strângere, probleme de respirație, ameteala, etc. Nu am nimic, fac cât de regulat pot sport și toate cele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă măsori 50-55. și tu simți că e repejor, crezi ce spune aparatul, sau ce simți tu?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru sadrian46):

Evident ca după mine, însă mă sperie pentru moment. Nu o simt chiar repejor, mai exact cum ar trebui sa bata. Pe lângă episoadele de palpitatii care au trecut, eu fiind slab, îmi simt cumva inima bătând chiar dacă nu ma gândesc la ea, iar inima bate intr-un mod normal, nu sunt expert, dar după părerea mea nu pare sa fie foarte lentă, dar nici super super rapida

| Raulisky20 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Numărați bătăile inimii timp de 15 secunde pe conometru pe telefon și în astea 15 secunde numeri bătăile inimii și le înmulțești cu 4 și rezultatul sunt bătăile pe care le ai, exemplu daca ai 20 de bătăi în alea 15 secunde înmulțești cu 4
20×4=80( care este pulsul tău)

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Raulisky20):

16 în 15 secunde => 64 de batai...

| Raulisky20 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Daca faci sport regulat este foarte bun dar daca nu ai badicardie

| Raulisky20 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Ce vârstă ai contează și asta

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Raulisky20):

15 ani. Ideea este următoarea: când ma gândesc la puls, atunci când vreau să-l număr sau sa l verific, pulsul devine lent, în schimb dacă pun dintr o data brusc
mana sa verific pulsul, el pare a fi normal, spre repejor. Dacă iau pulsul prin surprindere, sa zic asa

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Raulisky20):

încă un test, acesta fiind, am pus pulsometrul la deget, și intre timp am fost la baie, bataile au crescut considerabil la 80-90, chiar mai mult uneori

| Caro34 a răspuns:

Daca stam numai in pat si ne auzim inima in urechi, masuram pulsul aiurea etc. etc. te va face sa auzi si sa simti anxietati si atacuri de panica pana la infinit marite si-ti vei pune milioane de intrebari peste vreo cativa ani. Uita totul; inima ta e tanara si are multe de oferit. Pulsul e OK, doar ca lipseste oxigenul din aerul curat de afara, lipseste viata cu maximele si minimele ei, lipsesc oamenii care te fac sa razi, lipseste TRAIESTE! Bea lichide suficiente, mananca sanatos si pulsul va fi perfect, iesi si savureaza viata si uita prostiile care oricum le citesti pe aici destul! Nu ai nimic la varsta ta! Vei avea peste vreo 80 de ani cand ai muncit si facut excese aiurea... Numai bine!

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă te tot panichezi din lucruri mărunte, de ce nu mergi la doctor? Tot pui întrebări de genul. Că te panichezi că te doare X sau nu mai știu ce. Du-te la un doctor, și vezi ce ai.

Dacă ai și anxietate. Asta e una din cauze!
Te panichezi prea mult. Exagerezi extrem de mult. Eu ți am mai spus. Dar degeaba!

Dacă ai aceste probleme, anxietate. Trebuie să ceri ajutorul unui psiholog pentru a te ajuta sa depășești perioada asta proastă. Poți apela și la cel de la școală. Daca ai alte probleme trebuie să le rezolvi la medicul de familie. Mergi și ii spui problemele. Sau mergi la un medic specialist. Dacă vei sta aici și vei pune doar întrebări de genul, vei primi și răspunsuri care te vor speria și te vei panica și mai tare. Și asta o sa fie și mai rău pentru tine, anxietatea se va înrăutăți. Eu am spus de bine în acest răspuns, tu vei face ce vei vrea.

| Raulisky20 a răspuns:

Eu am 22 de ani și deun an sufăr și eu de anxietate/atacuri de panica care s au mai domolit și în prezent mia am palpitații+ tahicardie, tu probabil te incadrezi in partea opusă adică la bradicardie adică bătăi mai puține ale inimii sau daca zici că faci sport regulat ai pulsul bun sportivii profesioniști pot ajunge la un puls normala și de 40 de bătăi pe minut. Eu zic că ești bine, uite eu am pulsul când stau întins în pat 80-85 de bătăi când stau in picioare am 100-116 deci și eu am impresia că e mare dar probabil este din cauza lipsei de efort de când am anxietate nu am mai ieșit nici din casă am stat 80% din timp în pat acum am inceput sa fac. Cardio

| Caro34 a răspuns (pentru Raulisky20):

"... de când am anxietate nu am mai ieșit nici din casă..." - este egal cu zero Cardio, daca nu mergi in aer liber! Asa iti vei mari anxietatea / atacurile de panica si te vor apuca si alte simptome. E pacat sa stai in casa cand o alergare impreuna cu un prieten prin parc sau aer curat te va ajuta enorm! Nu masuram pulsul ca ne vine asa in cap ci traim intens viata si ea ne masoara pulsul. Are vreun rost sa faci exercitii in casa singur, daca nimeni nu-ti poate aprecia felul minunat in care arati, bucuria auzirii unui compliment etc. etc? Banuiesc ca la un asemenea puls esti si dolofan, deci pulsul va fi si mai mare! Bea lichide si iesi cat mai mult afara; fiecare zi are un mister pentru tine care-ti va face pulsul perfect!winking

| Raulisky20 a răspuns (pentru Caro34):

Nu am 63 de kg la 1.73