| Pepsy92 a întrebat:

Salutare,

Am si eu o problema, de 2 zile am fost racit am avut amigdalele umflate am avut dureri de sinusuri si febra 28.Ieri dupamiaza au inceput sa imi apara pe corp in special pe maini puncte rosii, aceste puncte ma cam mananca, dar macarimea e suportabila.
Intrebarea mea e urmatoarea; Stie cineva care e cauza? Stie cineva cum se poate trata asta?

Multumesc( FUNDA )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Pai cum stai acasa fara sa mergi la medic? Iei cumva internetul drept medic?
Ai rubeola:
Rubeola, numita si pojar german sau pojarul de 3 zile, este o boala produsa de virusul rubeolic. Rubeola este de obicei o boala blanda care nu produce probleme pe termen lung. (stai linistita, toata lumea o face)
Trebuie sa stai acasa, nu ai voie la scoala! Poti consulta si medicul de familie.Mult Succes si insanatosire grabnica!

4 răspunsuri:
| HandsOfTime a răspuns:

Ai rubeola.Nu te scarpina ca ti le rupi si iti raman semne.Eu am avut saptamana trecuta.

| Raniia a răspuns:

Simptomele tale se identifica cu cele corespunzatoare rubeolei-mai sigur daca ai fost in contact cu persoane care au boala respectiva.Va trebui sa stai izolat 14 zile si partea buna este ca mancarimea nu lasa urme, poti doar sa folosesti un antihistaminic daca devine deranjanta.Du-te la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului si motivare pentru scoala.

| Dede1899love a răspuns:

Cel mai probabil ai rubeola dar iti recomand sa mergi la medic ca poate fi si o simpla alergie

| RadioactiveUranium a răspuns:

Rubeola clar funda?