| 4l3xander a întrebat:

Salutare, am si eu o problema > de vreo doua, trei luni mi-au aparut pe obraji deasupra mustatii langa nas niste pete rosi si nu-mi pot da seama cum sa scap de ele, am fost la farmacie si mi-au dat un unguent Fluocinolon acetonid si n-a avut un efect satisfacator. Imi puteti spune cauza si un remediu mai bun pentru ele?
P. S va rog sa nu-mi scrieti sa ma duc la un dermatolog ca nu vreau sa ma complic tongue Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o acnee rozacee sau o dermatita seboreica, dar si un lupus cutanat. Oricum e ceva ce vei avea multa vreme, asa ca cel mai simplu e sa te duci la dermatolog. daca nu vrei sa te duci, nu te mai da cu nimic (mai ales cortizonice ca Fluocinolonul), lasa-le pur si simplu in pace.

Abh
| Abh a răspuns:

Ce e asa complicat sa mergi la specialist? Si eu am fost azi cu fiica mea si in 2 ore am rezolvat totul, de la trimitere de la medicul de familie pana la consultul in policlinica. In plus de asta am primit reteta gratuita, fiica mea fiind eleva. In loc sa dau 80 de RON pe medicamente, am platit doar 5 lei.

| andreii2 a răspuns:

Nu iti poate spune nimeni exact ce ai decat medicul specialist.Mergi la medicul de famillie si ia-ti o trimitere.

| Ioana Antonia a răspuns:

Pai de ce sa nu te duci? Tu ai un ten care difera de al nostru... Deci trebuie sa consulti pe cineva de specialitate sau macar du-te la farmacie sa te vada ca sa-ti dea ceva