| titanicl a întrebat:

am si eu o problema si va rog sa ma ajutati daca se poate! prietena mea sufera de hepatita b si in ultimul act sexual mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata! nu mi-e frica ca o sa fiu tata dar mi-e frica de sanatatea lui si daca stiti cumva daca se poate face cv ca copilul sa se nasca sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Depinde daca acea hepatita este acuta sau cronica.Banuiesc ca nu e acuta din moment ce ai facut sex neprotejat. Daca e cronica( prietena ta a ramas cu anticorpii specifici), copilul se dezvolta normal iar nasterea se face de obicei prin cezariana.

| frunzedetoamna a răspuns:

Http://www.e-fertilitate.ro/......-hvb-.html

Buna! mai intai ar trebui sa va asigurati daca este sau nu insarcinata. oricum, mai sus este link-ul unui n site care are un raspuns corect si amplu asupra problemelor voastre! nu sunt medic, dar din cat ma pricep si din cat am citit, nu este de gluma si iti recomand sa mergeti la un doctor pentru a afla mai multe detalii legate de intrebarea ta si un raspuns cat mai corect!

Ai mai jos o parte din raspuns ( de pe site-ul mai sus mentionat):

Sarcina propriu zisa nu este afectata in niciun fel de infectia cu virusul hepatic. Este important ca medicul tau specialist, pus la curent cu situatia ta, sa te monitorizeze pentru ca starea ta de sanatate sa nu afecteze sarcina, sau pentru ca fatul sa nu fie infectat la nastere.

Toate femeile insarcinate ar trebui sa fie testate pentru a descoperi daca sunt sau nu infectate cu HVB pentru ca 90% din copiii nascuti sunt infectati cronic cu virusul la nastere, daca nu sunt protejati.

Daca femeia insarcinata descopera ca este infectata cu HVB, ar trebui sa consulte un medic specialist. Desi ele nu au complicatii ale sarcinii din cauza virusului, este buna o monitorizare.

Daca o femeie insarcinata este infectata cu virusul HPV, la nastere, este necesar ca nou-nascutului sa i se administreze prima doza de vaccin si o doza de imunoglobina pentru hepatita B. Daca acestea sunt administrate in primele 12 ore de viata, sansele copilului sunt de 95% ca el sa nu fie infectat cu virusul B. Daca femeia stie ca este purtatoare a virusului, atunci este bine sa isi anunte medicul pentru ca atunci cand va naste sa i se administreze copilului vaccinurile necesare.

In general se recomanda ca femeile insarcinate infectate cu HVB sa nasca prin cezariana pentru a reduce posibilitatea infectarii copilului. La fel, unii medici vor recomanda ca mama sa nu isi hraneasca copilul cu lapte de la san pentru ca il poate infecta, insa altii vor spune ca vaccinul il protejeaza deja impotriva infectiei.

Bafta si multa sanatate pentru bebelus ( daca este cazul )!

| aannnaaaa03 a răspuns:

Eu iti zic mai bine sa te duci sa vorbesti cu un doctor si sa vezi ce iti zice el! eu iti doresc ca, copilul sa se nasca sanaos :*