| anonim_4396 a întrebat:

Am un coleg de clasa care îmi este bun prieten si mi-a povestit acum ceva timp despre ce a pățit el in Italia când locuia acolo cu mama lui. Mi-a spus ca mama lui a luat TBC din cauza unei răceli grave sau ceva de genul iar mai apoi ea a intrat in spital dintr-o stare grava. Mai apoi a fost depistat si el cu TBC care il luase de la masa si a fost internat. Din cate mi-a spus cică el are virusul in el dar nu il poate transmite(doctorii de acolo i-au spus asta insa asta a fost acum ani buni). Întrebare este: este posibil sa pot contacta si eu virusul? Am pățit sa beau din același bidon de suc cu el de câteva ori(de exemplu îmi cerea el suc uneori). In plus cam mai bine de juma din clasa noastră a băut din bidonul lui de suc când își cumpăra unul mare si își punea gura pe el sa bea. Si ma întâlnesc zilnic la școală cu el mai precis 3 ani de când am intrat la liceul asta cu profil tehnogic il cunosc(mi-e coleg de banca si mergem amândoi la practica in același loc si ma înțeleg mai bine cu el decât cu majoritatea colegilor). Nu l-am văzut sa tușească sânge sau chestii de genul. Dar au fost zile anul trecut scolar când zicea ca se duce la doctor sa facă niste analize. El mi-a spus ca acum ceva timp când i-a spus unui amic de faza cu boala, respectivul amic al lui nici nu a mai vrut sa tina legătură cu el si il evita. Ce ziceți? Sa fac la fel? Eu chiar nu vreau sa iau vreo boala de genul si vreau sa trăiesc cat de mult pot. Nu fumez, nu beau, evit cafelele si mănânc bine dar nu is genul care se i grasa oricât de mult ar manca. Țin la viata mea si am planuri de viitor si nu vreau sa pățesc sa iau tbc din cauza unui prieten ce îmi e coleg de clasa. Voi ce spuneți? Am patit sa ii sara din gura lui de cate a ori cand radea picaturi mici de saliva pe mana mea sau odata in ochi si i-am zis ca rade cu precipitatii.De când am auzit ce a zis... Ma tot gândesc ca poate pot lua virusul sau l-am luat deja si am devenit paranoic iar când tușesc sau ceva de genul banal ma face sa ma gândesc ca poate mi-a transmis si mie. Ajutor! Ce as putea face? E un bun prieten dar mai bine m-aș depărta de el si as încerca sa ma împrietenesc cu alti colegi decat sa iau virusul care zicea ca il are.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tbc-simptome_513 Aici gasesti mai multe despre treaba asta insa stai linistit ca nu transmite, daca astfel i-au zis medicii, numai sa nu fi mintit! Apoi invatare de minte: nu ai voie sa bei dupa nimeni; pentru asta s-au inventat paharele. Stii la ce boli te expui bind dupa cine nu cunosti? Numai bine!

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Ma daca doctori iau spus ca nu poate transmite virusul atunci au dreptate + ca s-a intamplat de mult timp ai zis ca ai beut mai de mult si clasa din acel bidon ai na-u nimic nu tusesc sau au racit nau simptome deci e in regula esti doar paranoic nu le am cu medicina dar daca de atunci nimeni nu au nimic si nici tu na-i stari de tuse acuta sau alte simptome esti in regula Tin sa mentione z ca e parerea mea Nu-s medic sau am avut tbc Dar au mentionat ace-i doctori ca nu-s prosti ca nu-l poate transmite nu mai fi paranoic ai un prieten trici acea prietenie doar din cauza ca esti paranoic? faci cum vrei Sper Ca te-am ajutat