| shindy787 a întrebat:

Salutare.
Am vârstă de 15 ani si am o problema care ma irită destul de tare.
Am dinții cariați, ce puteți sa imi recomandați? Si nu, sa nu aud de dentist. Voi merge si la el, dar sincer imi este rușine.
Cum sa scap de ele? Există ceva ce ma poate ajuta?
Va rog, mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Cariile nu se pot repara in nici un fel cu nici o pasta de dinti din lume. Daca mergi la dentist si se pot curata si plomba e super, daca tragi de timp cariile se extind si iti strica dintii asa de mult ca nu se mai pot plomba atunci iti pierzi dintele afectat. Singurul lucru de care mie mi-a parut rau cand fost la dentist a fost ca nu m-am dus mai devreme si am stat vreo 2 ani cu dintii cariati

| shindy787 explică (pentru simiy):

Si cam cat costa sa imi fac dintii..perfecti?

| Alexul99 a răspuns:

Spala-te pe dinti de doua ori pe zi, stiu ca e mult de doua ori, dar te va ajuta, crede-ma.
Mai sunt fel si fel de `tratamente` pentru albire, etc. ca sa nu se mai vada cariile.
Cel mai recomandat este sa mergi la denstist insa, te inteleg ..la cat costa denstistul in zilele noastre..preferi sa stai asa laughing.
Totusi nu lasa asta asa, dupa o sa se agraveze si o sa inceapa sa iti cada masele/dinti, dupa care vei da o mica avere sa ti le pui la loc.