| enemyhay a întrebat:

Salutare. as avea o mica/mare problema.
acum aproximativ 2 luni, am facut skandenberg cu un prieten, fara sa imi fac incalzirea de rigoare. am fortat pana la un moment dat cand am auzit o troznitura si pur si simplu m-au coplesit durerile. am mers la doctor, s-a dovedit a fi un tendon smuls, nu rupt..smuls, adica foarte intins, medicul mi-a pus o atela gipsata, pe care am tinut-o 9 zile, dupa mi-a dat-o jos in urma unui control. mi-a recomandat de 3 ori pe zic frectie cu diclofenac gel si incercarea lenta si usoara a indreptarii mainii. trebuie sa mentionez cu nu puteam sa indrept mana nici inainte sa mi se puna atela nici dupa, problema mea, abia acum o spun: au trecut aproximativ 5 saptamani de cand mi-a dat jos atela si tot fac frectii cu diclofenac, am reusit insa sa intind mana perfect, insa simt un mic deranj acolo, in cot...ca si cand inca ceva nu e in regula, o durere foarte mica atunci cand intind mana la maxim, ce sfaturi imi dati ca sa scap de aceasta durere si sa pot indrepta mana perfect fara niciun fel de tulburare, funda! multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BCoMichael a răspuns:

Problema ta este una care necesita timp sa se rezolve in totalitate! Tu esti acum in procesul de vindecare si faptul ca poti intinde mana nu inseamna ca nu apar si efecte secundare normale!
Nu este nici o problema mare sau care sa nu se poata rezolva, trebuie doar sa ai rabdare si sa nu perturbi ciclul normal de refacere a celulelor. Continua tratamentul asa cum ai facut pana acum si nu forta inca bratul pentru a se "intari", poti incepe sa pui presiune pe el dupa ce dispare acea jenawinking Bafta mare si sanatate!

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eu la sport in a 10a am cazut si am avut o dubla entorsa cu o rupere de ligament la glezna. la fel, m-am dus la doctor, am avut ghips pentru 5 saptamani si am purtat glezniera 1 an dupa accident. acum, in anul 3 de facultate, inca ma doare cand ma misc. problemele la tendoane si ligamente au o tendinta sa se prelungeasca in timp, si chiar daca simti ca a trecut 100% nu ar trebui sa iti pui toata baza in acest fapt. urme de durere iti apar si dupa ce consideri ca s-a reparat complet. tu da-te cu gelul ala ca o sa iti treaca in inca 1-2 luni. si dupa-aia eu zic sa iti iei o cotiera sa iti tina zona stransa. doar de siguranta nu de alta happy. eu inca mai port glezniera cand fac sport. insanatosire grabnica

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Mai bine te duci tot la doctor. El stie mai bine decat noi.