| Zinv a întrebat:

Salutare.
Ce as putea face sa dorm mai mult?
Seara, cand ma culc sunt obosit dar dorm putin (7-9 ore).
Am un prieten care doarme 10-12 ore si nu face nimic toata ziua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| king5151 a răspuns:

8 sau 9 ore de somn ti se par putine? laughing)

| Mela1000 a răspuns:

Culcă-te mai devreme, chiar dacă nu ești prea obosit. Cu cat suntem mai obosiți, cu atât mai greu ne vine să ne culcăm.
Dimineața cand te trezești, rămâi în pat, fa-te confortabil, si o adormi la loc.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te compara cu alții la somn. Nu poți dormi la comandă.

| Crackman a răspuns:

7-9 e ok
Mai fa ajustari poate tie iti prieste 6 ore de somn
10 este mult si peste fara rost

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, tu esti cel care dormi normal 7-9 ore, nu amicul tau care doarme 12 ore din depresie, sau alte problema de sanatate.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, un somn odihnitor se intampla numai cand te dormi de la 10 seara si pana dimineata, fiindca doar atunci se produc hormonii vitali creierului (melatonina si serotonina).