| Savas10 a întrebat:

Cred ca e o intrebare ciudata, dar e cineva aici care a scapat de anxietate? Vad ca e boala secolului si m-am pricopsit si eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca esti puternic si poti lupta cu gandurile si cu mintea, sa iti schimbi modul de a gandi, poti scapa de ea fara absolut niciun ajutor de la nimeni.
Citeste si o carte in sensul asta, sa intelegi mai bine ce inseamna anxietatea. NU este o boala.
Nu exista boli, exista bolnavi.

| sierra1 a răspuns:

Da, așa e, circulă virusul ăsta în draci.
Cică și țânțarii ar fi purtători

| Savas10 explică (pentru sierra1):

E o glumă?

| sierra1 a răspuns (pentru Savas10):

Dă un like dacă-ți place

| Savas10 explică (pentru sierra1):

Am statutul de junior deocamdata! sad

| sierra1 a răspuns (pentru Savas10):

Atunci când o să "crești"

| mudokins78 a răspuns:

Da! eu... votka.

| Dalmore a răspuns:

Eu, oarecum. Trebuie sa mergi la psiholog si inainte sa te apuci de tratamente sa identifici cauza anxietatii tale.

| gheorghe699 a răspuns:

Greu de scapat, de anxietate doar cu sfaturi, mergi la un psihiatru ..cu un tratament usor scapi destul de repede, as putea a iti recomand ce am luat eu, dar nu stiu daca este legal.

| Nimeni10 a răspuns:

Si eu trec in aceeasi stare ca tine, mai uit de gandurile astea morbide stand de vorba cu altii, sau muncind.

| andreeabobo a răspuns:

Depinde, cred ca cel mai bine este sa mergi la un psiholog. Incearca sa gasesti pe cineva cu care iti place sa lucrezi si in care ai incredere, cineva deschis la minte si cu care poti vorbi orice.
Si eu am anxietate, dar foarte usoara. Mintea e cel mai mare inamic al nostru cand vine vorbe de anxietate, depresie etc. Si cred ca trebuie sa invatam cum sa luptam cu mintea si gandurile noastre.
Incearca sa fii pozitiv si sa vorbesti cu cineva.
Fa-ti si un set de analize. Nu sunt medic, dar matusa mea a trecut printr-o perioada foarte anxioasa, cu atacuri de panica si mai multe. Calciu, fieru etc le-a avut foarte scazute la analize si i s-a spus ca lipsa de calciu etc te poate afecta. - INSA ITI RECOMAND SA VORBESTI CU SPECIALIST, eu am dat doar exemple bazate pe ce cred eu si pe experientele mele si ale familei.