| Jeke a întrebat:

Salutare, daca am grupa de sange negativa este ceva mai rau? Daca da, imi puteti spune partile rele la aceasta grupa de sange? Stiu ca o mica parte din populatie are aceasta grupa de sange

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai Rh negativ nu e nimic rau in sine. Insa, daca vei avea vreodata nevoie de transfuzie, nu vei putea primi sange decat de la persoane cu Rh negativ, ceea ce limiteaza destul de mult posibilitatile. De asemenea, daca esti fata, daca ramai insarcinata cu un barbat Rh pozitiv va trebui sa faci la nastere un tratament care sa te impiedice sa sintetizezi anticorpi impotriva factorului Rhesus

1 răspuns:
| FaraNume1245 a răspuns:

Grupele de sânge sunt 0, A, B și AB.