| Sawarekh a întrebat:

Salutare, de 3 zile ma deranjeaza stomacul, ma doare un pic.

Mentionez ca in ultima luna am mancat alimente reci, din cauza caldurii caldurii, am baut apa rece, mananc des ceapa, in ultima saptamana am pus accent pe carne, snitel.

De 7 ani de zile mananc fulgi de ovaz cu lapte, in general puneam miere si cam atat.
Acum 4 zile am mancat o portie capioasa de fulgi de cereale, insa am adaugat si biscuiti+ ciocolata amaruie( care de 2 saptamani mananc in fiecare dimineata la cereale ).

Credeti ca e posibil ca dintr-o data sa devin intolerant la lactoza sau la gluten?

Aproape in fiecare wekeend, cam de 1 an de zile: beau 1 doza sau 2 de bere( neagra sau desperados ), uneori mai beau si cate un cocktail.

Oare a afectat si asta, sa am un inceput de gastrita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să începi prin a face analizele de sânge pentru intoleranța la lactoză şi boala celiacă. Dacă ies negative amândouă, medicul ar trebui să te trimită la o colonoscopie. Ai pe cineva în familie cu boala Crohn sau colită ulceroasă?

| Sawarekh explică (pentru StudentLaMedicina):

Salut, nu stiu exact acest lucru. stiu doar ca uneori ma mai balonez si mai am probleme cu constipatia, rar se intampla.
Inainte pateam asta des, insa de cand mamanc sanatos nu mai am probleme, adica de catva ani sunt okey.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Sawarekh):

Asta nu înseamnă că nu e posibil să ai intoleranță la lactoză.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc mult pentru fundă.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, trebuie sa mesteci bine. De ex. am mancat o portie de carnati nemestecand bine si am facut diaree. Am mai mancat o portie mestecand bine si n-am avut probleme.

Ar trebui sa-ti faci analizele (glicemia).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, in 70% din cazuri mananc mancarea rece (din frigider). In general nu am probleme cu digestia.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Foarte multi adulti sunt intoleranti la lactoza. In general europenii nordici sunt cei mai obisnuiti cu lactoza si n-au probleme. Printre africani si chinezi, majoritatea adultilor nu tolereaza lactoza.

| gabicoo a răspuns:

Mai degrabă gastrită sau un început de ulcer.

| Sawarekh explică:

Mentionez ca mananc foarte rapid uneori, inghit pe nemestecate.
Pur si simplu cand imi e foame fac asta inconstient.

| shyde a răspuns:

As zice sa mergi la un doctor enterolog pentru endoscopie. E prea vag sa speculam noi doar din alimentatie.

| Alinaintreaba059 a răspuns:

Buna. Ar trebui sa incerci sa nu mai mananci alimente prea reci, prea fierbinti, ci la temperatura camerei, in timp poti avea probleme la stomac. Incearca sa mesteci mai lent, vorba aia nu iti fuge mancarea, daca nu iti trece mergi la medicul de familie.