| Csmin26 a întrebat:

Salutare!
De aproximativ 7 luni am o stare de ameteala controlata si o presiune in frunte(fix intre ochi), presiunea scade si creste treptat iar uneori am si dureri de cap din cauza asta, dar starea de ameteala controlata o am permanenta.
Problema mi-a aparut in acest an cand abia m-am angajat, lucrez la un program 24/72 in care trebuie sa fac paza si am si un program de odihna in decursul a celor 24 de ore unde ma pot odihni cate doua ore la un interval de 4 ore, toate orele adunate sunt cam 6 ore de odihna.
De fiecare data cand ajungeam acasa dupa programul de lucru ma odihneam cate 2 ore ca nu cumva sa am probleme din cauza odihnei.
I-am intrebat si pe ceilalti colegi daca au aceasta problema si au spus ca nu au treaba cu asa ceva...
Am avut si concediu 18 zile si am avut problema asta pe toata perioada concediului, chiar si la intoarcere din concediu.

Mi-am facut analize de-a lungul celor 7 luni, analize sange, ekg, CT craniu, CT si radiografie nas + sinusuri, oftalmologie, tratament cu vitamine + magneziu.
Analizele mi-au iesit bune si tratamentele nu m-au ajutat.
Inca am aceasta problema.

Exista cineva care stie cum sa combata aceasta problema sau care a avut-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

"Analizele mi-au iesit bune si tratamentele nu m-au ajutat" - rezulta ca acolo a fost o problema; ce? Sinuzita? Rinita alergica? Parerea mea este oboseala, daca toate au iesit bune, dupa cum tu spui! Totusi in analizele de sange si in valorile tensiunii arteriale, ale oxigenului din sange etc. nu a fost chiar nimic? Parca ceva nu ma convinge... Ar mai fi ceva ce ar trebui facut: tiroida si vasele coronariene de la gat - daca totul iese OK, atunci fa-i 10 sedinte de masaj al intregului corp! Apoi da-ne de stire cum te simti! Numai bine!

| Caro34 a răspuns (pentru Caro34):

Am uitat! ORL este OK? Nici un dop de cerumen in urechi?winking

| Csmin26 explică (pentru Caro34):

Dintre toate analizele doar analiza CT de la orl, singurul lucru care mi-a fost gasit o colectie parafluida inchistata in peretele sinusal maxilar drept.
Ieri am avut ultima consultatile la un alt cabinet orl unde mi s-a facut si endoscopie si mi s-a spus ca lichidul din sinusul maxilar drept este foarte putin si nu are cum sa mi cauzeze durere la nivelul frunti, in mod normal trebuia sa simt durere la maxilar.
Tot pe CT imi arata o deviatie de sept iar de la controlul cu endoscop din investigatii (creasta septala dreapta ce face contact cu corpul cornetului nazal inferior )
Mi s-a spus ca asta se poate opera dar nu asta poate sa mi cauzeze problema...
Am intrebat o daca cumva simptomele legate de sinusuri apar doar pentru anumite perioade de timp si mi s-a spus ca da. pentru ca ameteala si starea pe care o am eu e permanenta.
Ca si tratament mi s-a dat un spray pentru deblocarea cailor nazale, sa l folosesc dimineata si seara si niste pastile, dar nu-mi garanteaza ca asta e problema.
Nu mi s-a gasit nimic in urechi si nu simt nimic la nivelul urechilor.

| Csmin26 explică (pentru Caro34):

Chiar daca programul de odihna din timpul serviciului imi este instabil de fiecare data cand ajung acasa ma odihnesc, dupa odihna nu ma simt deloc obosit dar presiune din frunte si ameteala o am permanent.
Dupa ce am facut analizele de sange si doctorul nu mi-a gasit nimic, mi s-a facut o perfuzie cu vitamine dar nu a schimbat nimic, am fost intrebat de programul lucru dar n au gasit ceva problematic nici in asta si mi au dat tratament cu pastile pentru oboseala si stres (magnerot) in caz ca ma ajuta.
Am mai lucrat acum mult timp si in alt domeniu sch3 si uneori uitam sa ma odihnesc dar nu aveam deloc starile astea.
Nu stiu ce sa spun cu gatul. chiar nu simt nimic la nivelul gatului
O sa incerc si cu masajul.

Iti multumesc foarte mult pentru com!

| Caro34 a răspuns (pentru Csmin26):

Te rog verifica tiroida si vasele coronariene situate la nivelul gatului. Acestea trimit sange catre creier. Am vazut in ultimul timp calcifieri la nivelul acestor vase care ti-ar putea cauza permanenta ametelii si a presiunii ce o simti. As mai vrea sa stiu daca TGO, TGP si Colesterolul sunt marite! Numai bine!

| Mavni a răspuns:

Doua ore de odihna la fiecare 4 ore lucrate?
Tu esti angajat sa stai degeaba. Si mai ai si ameteli... controlate. Cum le controlezi? Zi-mi si mie misterul.
Presiunea aia in frunte poate fi data de sinuzita. Mergi la ORL. Daca nu e nimic, mergi la neurolog.
Daca ai chef de munca.

| Csmin26 explică (pentru Mavni):

Mavni daca ai citit mai sus am specificat ca am mers la orl / oftalmolog / neurolog / analize sange / ekg. am fost la niste clinici particulare si analizele au fost facute in urma trimiterilor de catre medici/doctori, nu le-am facut eu de capul meu.
Nu sunt angajat sa stau degeaba si nu asta am incercat sa explic, ce am incercat sa precizez este ca in timpul serviciului am un program de odihna dezordonat.
Nu stiu daca este intocmai o stare de ameteala pentru ca dupa cum am spus nu mi afecteaza echilibrul deloc. as incerca sa o explic dar sincer nu stiu cu ce sa o asociez. "Cum le controlezi?" nu controlez nimic.
Ultima oara am fost la orl si in urma examinari mi s-a prescris un tratament dar nu mi s-a spus nimic sigur ca si cum asta ar fi problema.

Mavni chiar am chef de munca la greu in ultima vreme si crede ma ca durerea asta de cap ce o am in fiecare zi imi ingreuneaza orice activitate, incerc sa las timp doar sa mi rezolv problema asta pentru ca odata cu aparitia problemei asteia am lasat multe lucruri de o parte.