| Cosmin0073 a întrebat:

Salutare!
De cateva luni am inceput sa lucrez la un nou loc de munca, am program 24/72 + naveta de 110km si am capatat o problema.
Vreau sa stiu cum pot trata sensibilitatea la lumina, nu am probleme cu vederea dar uneori am dureri de cap, lumina imi oboseste ochii si mai nou din ce am observat farurile masinilor si orice felinar de lumina ma deranjeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Mergi la un oftalmolog, nu trata problemele ochilor dupa ureche. Pana atunci cumpara-tio perechede ochelari de soare.

| Cosmin0073 explică (pentru mi25):

Din cauza durerilor de cap nu am bagat de seama ca lumina ma afecteaza asa ca mi-am facut mai multe analize, tomograf, ekg, sange. toate analizele au iesit bune
Am avut tratament cu pastile de oboseala si nu am nici un rezultat de la ele.

De curand am vorbit si cu un medic oftalmolog, am cumparat picaturi pentru ochi si o sa cumpar si o pereche de ochelari cu lentile UV + am inceput sa fac din nou miscare.

Se poate ca aceasta stare sa fie indusa de la oboseala, statul mult in calculator + lipsa miscari?
De cand am inceput sa lucrez la noul job am aceasta stare. pana sa ma angajez aici faceam fitness, aveam un plan alimentar mult mai bun si nu simteam oboseala in acest fel