| spidy a întrebat:

Salutare, +duminica mi-am fracturat degetul mic de la mana stanga, mi l-au pus la loc si acum trebuie sa stau cu ghips 28 zile..Acum am niste usturimi si dureri la acel deget, banuiesc ca e normal, cam dupa cat timp dispar? Banuiesc ca cineva de aici a patit asa ceva, ati stat chiar 28 de zile cu ele in ghips? Recuperarea e nasoala? Ati mai simtiti ceva dupa? Adica pot sa-mi reiau antrenamentele de la sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Chiar atât de greu e să scrieți o amărâtă de întrebare în așa fel încât să nu se chinuie ceilalți să descifreze ce încercați să spuneți? Parcă ați fi bătuți în cap.

În fine, acele usturimi sunt de la vindecare, corpul îți transmite că se vindecă. Dacă e vorba despre un deget, nu ai nevoie de recuperare. După cele 28 de zile ar trebui să te simți bine și să-ți reiei antrenamentele, dar să o lași mai ușor cu activitatea în primele zile. Nu te forța și nu suprasolicita degetul respectiv.

| spidy explică (pentru gothicbat):

Scuze corectez, doar ca scriu cu un singur deget si am scris in graba. Am inteles, deci e perfect normal sa usture/doara. Oricum o las mai moale cu sala dupa, dar dupa ce dau jos ghipsul voi avea nevoie sa conduc, sa lucrez la birou etc. Ma gandesc, oare or exista sanse sa mi-l dea mai repede jos?

| gothicbat a răspuns (pentru spidy):

Vorbește cu medicul despre asta, el știe mai bine.
Totuși dacă ți-a zis că trebuie să stai 28 de zile cu el, încearcă să-l asculți, să nu faci vreo prostie să ți-l dai jos sau mai știu eu ce.