| minix20 a întrebat:

Salutare, eu am acnee si tot am evitat zaharul in exces, dulciuri, suc n-am mai baut de 6 luni, dar azi am fost la o terasa si am baut o limonada simpla si am fumat dintr-o narghilea, narghileaua aia imi poate afecta acneea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu igiena fetei cum stai?
Fiindca acneea apare din cauza prafului, amestecata cu transpiratia si grasimea de pe fata, infundand porii fetei, formand punctele negre, care necuratate se infalmeaza si infecteaza, facand posibila aparitia bubelor pe fata (adica acneea).
Se impune o spalare serioasa in fiecrae dimineata si seara cu apa calda si sapun, ca fata sa ramana curata si atunci nu mai exista puncte negre si nici infectii, care sa duca la aparitia acneei.
Iginea precara a fetei este responsabila 90% de aparitia punctelor negre si a acneei.
O fata spalata cum trebuie zinic, nu va avea bube niciodata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| dullcat a răspuns:

Probabil ca nu te vor afecta.Mergi la dermatolog pentru a rezolva cu acneea.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde.
Asta cu zaharul,sarea și grăsimile in exces și eu le-am practicat,nu am fumat,nu am băut sau ceva și tot îmi dădea acneea in ciuda igienei și a atenției mele la ea.
Legat de limonada și narghileaua,nu cred că te vor afecta foarte mult,mai ales daca ai o rutina de skin care pusă bine la punct!
Zaharul este într-adevăr un inflamator,dar și pâinea e de asemenea unul,iar daca mănânci pâine,e ca și când ai manca zahar in fiecare zi.Iar daca mănânci pâine în fiecare zi și nu observi efecte adverse,atunci nici astea nu te vor afecta major, sunt sigur de asta.
Mai mult, daca nu ai făcut o programare la dermatolog, crede-ma că încă nu e târziu! Oricât de gravă sau nu e, nu trebuie subestimate craterele ce ea le lasă (cicatrici)!

| ReddY25 a răspuns:

Cam da