| Acaikus a întrebat:

Ieri am fost nevoit sa-mi pun o plomba la o masea care ma durea. Chestia e ca ieri dupa ce am plecat de la doctor nu ma durea nu nimic, se simtea putin ciudat plomba dar nimic mai mult, dar spre seara a inceput sa ma doara. De ce? Am stat 2-3 ore fara mancare dupa ce mi s-a pus plomba asa am auzit ca-i bine. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă durerea persistă trebuie să mergi din nou la medicul dentist pentru un tratament, chiar și scoaterea nervului dacă este cazul.
Că nu ai mâncat nimic timp de câteva ore după punerea plombiței a fost să prizeze bine (aderența plombei pe măsea).
Sănătate!
Pa, pa.

| stlucian a răspuns:

Acum depinde de ce ti-a facut medicul stomatolog; daca a scos nervul maselei.
si/sau daca era necesar asta.Cred ca ar trebui sa mergi inapoi si sa-ti faca o radiografie a maselei. Daca nu se poate in cabinet ceea ce e normal pentru ca necesita aparatura de alta specialitate mergi la un cabinet de radiografii dentare sa-ti faca o "poza"/radografie la maseaua respectiva. Poate ascunde carii interne invizibile cu ochiul liber.Ma mir ca stomatologul nu te-a trimis de la inceput acolo! Totusi inainte de a merge la radiografie intreba-ti medicul. Poate sa fie doar "curentul" sau o usoara infectie.Multa sanatate.thumbs up

| Acaikus explică (pentru stlucian):

Am facut si radiografie inainte de plombare big grin Il stiu pe doctor si ne intelegem sa zic asa. Nu cred ca mi-ar fi facut lucru de mantuiala. Probabil este cum ai spus : "doar "curentul" sau o usoara infectie". Multa sanatate!