| MisterKat a întrebat:

Imi puteti recomanda un medic stomatolog (dentist) bun din Brasov? Am nevoie sa-mi plombeze o carie care mi-a aparut in spatele unui dinte. Cam cat costa oare acest procedeu la voi in oras? Multumesc mult! Sanatate! O zi buna si La multi ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

In prinul rand depinde la ce cabinet privat mergi, sunt care au preturi mai mari, daca gasesti pe cineva care a fost la stomatolog si stie ca i sa facut o lucrare buna, nu orice dentist stie meserie. Trebuie sa iti curete locul unde ai caria bine sa nu te trezesti peste 5, 6 luni cu alte probleme, este bine sa iti faci si o radiografie dentara, daca iti faci generala (si sus si jos) este 60 de lei la mine(Gorj)n alta localitate poate e mai scump. Preturile difera peste tot. Cel mai bine ar fi sa intri la un cabinet sa vezi preturile, daca intrebi nu iti ia nimic, eventual daca iti face o consultatie, dar depinde ce plomba iti pune, sunt multe chesti noi, nu poti sa stii sigur cit te costa. Dar fara 100 lei nu cred ca scapi. Curaj!

18 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, pentru. acea carie nu sunt necesare alte tratamente ci doar plombare, la Cluj, costa 70 lei ( pret in 2010! ) Numai bine happy

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Am auzit ca in Brasov Dental west sant buni, acum nu stiu ca ma tot gandesc cat m.ar costa sa pun aparat dentar pentru alinierea dintiilor si 3 implanturi? Puntea dentara din metal acoperita cu ceramica sau metal dureaza toata viata? bye

| alessia5158 a răspuns (pentru mgtow):

Fa-ti o idee asupra costurilor(care, in Ro, nu difera semnificativ de la un cabinet la altul sau de la o localitate la alta ):
* pentru un implant :http://www.dentalwest.ro/......uri/66/ro/
*aparat ortodontic, vezi la "tratamente ortodontice":http://www.dentalwest.ro/m/lista-de-preturi/148/ro/
Cat despre punte, nu va rezista pana la adanci batraneti dar, la unele persoane, rezista mai mult de 10 ani ( in cazul meu, de 14 ani!)

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Si ce ai ales metal cu ceramica sau punte de metal? Metalul sau metalul cu ceramica ar trebui sa tina mult pentru ca e dur rezistent numa sa nu halesti multe dulciuri si bauturi alcoolice

| alessia5158 a răspuns (pentru mgtow):

Materialul rezista, dar nu vor rezista dintii de care este "ancorata" puntea. In plus, odata cu imbatranirea, gingia se retracta marindu-se spatiu dintre ea si punte.

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Maicamea are de 7 ani o punte metalica cu ceramic si de moment ii sta bine.

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Pe langa dental west alta clinica din Brasov buna daca stii poti sa imi zici? Prin cunostinte ceva daca e, mersi.

| alessia5158 a răspuns (pentru mgtow):

Cu parere de rau, nu stiu!---locuiesc in Cluj.

| OanaG a răspuns:

La mine in Roman, e 30 de lei o plomba care e tot bunicica dar dupa 2-3 luni cadelaughing, si este plomba cu foto nu se cunoaste ca ai o plomba la 70 lei. dar avand in vedere ca e in spatele dintelui o plomba din asta fara foto ar merge.happy

Pa pa.

| BlueEyes_2305 a răspuns:

In bran e un stomatolog bun se numeste Petric stefan si e destul de nou. e putin mai scump dar e super bun. o plomba costa 80 lei.:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand din toata inima pe doctorita Grapa Raluca de la Dental West - la PDR pe livada vulturului.Am fost la ea si sunt super-super multumita.E atit de atenta cu tine incit rar am gasit un dentist.Nu m-a durut nimic cit mi-a lucrat iar preturile au fost OK, mult mai mici decit in alte parti pe unde au mai fost colege de-ale mele.o plomba m-a costat sapte zeci ron -intr-adevar nu era mare. Recomand, oricum sunt sigur ca o sa gasesti un doctor bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU O RECOMAND pe Dr. Preda Laura - Medic stomatolog specialist, Clinica Centru, Dental West Brasov - str. Iuliu Maniu, nr.68, sc.A, ap.1.
Aceasta dna medic specialist, trateaza pacientii fara niciun fel de respect (are atitudinea asistentei de la stat), nu respecta programarile, iar deciziile in privinta tratamentului sunt luate de dna dr. Preda, fara o discutie amanuntita cu pacientul.
La dna dr. Preda, mi-a fost extras nervul de la o masea (3 canale) in doar 20 de minute, dupa care, la urmatoarea sedinta, canalele maselei au fost infundate in doar 10 minute; nu tu, radiografie sau apex locator, asa cum este indicat aici: http://drfondrea.ro/......-e-corect/

| rosimo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, nu stiu ce experienta ai avut tu, dar ce spui nu are legatura cu doctorita Laura Preda. Ma duc la ea de cativa ani si nu am avut nici o experienta neplacuta (si am avut si interventii complicate, inclusiv extractie de nerv). Am mai recomandat alti prieteni care sunt foarte multumiti de ea. Este foarte atenta cu pacientii, discuta fiecare interventie si nu recomanda lucruri scumpe doar ca sa iti ia banii.

| mgtow a răspuns (pentru rosimo):

Si eu vreau sa merg la dental west dar nu stiu daca apuc sa merg la Preda pentru ca eu am nevoie si de implant. Prefer sa ma lucreze doctorita care imi pune piesele dentare pe langa alt tratament.

| rosimo a răspuns:

Va recomand cu toata increderea pe Laura Preda de la Clinica Centru, Dental West Brasov, merg la ea de cativa ani, am doua masele cu extractie de nerv facute de dansa, multiple carii si am avut si aparat dentar montat de ea. Nu am avut nici o problema la nici un dinte facut de d-na doctor Laura Preda. Tot timpul mi-a acordat atentie si a avut rabdare cu mine (imi e cam frica de dentisti). Este un profesionist si un om deosebit. O recomand cu incredere.

| ramona89 a răspuns:

Si eu caut un medic stomatolog bun. si uite ca tot stau si cercetez de mai bine de o luna pentru ca mi-e frica sa dau iar de cineva care sa ma nenoroceasca cum am patit la DentalWest. m-am dus acolo cu o mmasea care ma durea si care trebuia tratata imediat.probleme aveam multe (carii) dar nu erau in stadiu de durere. dupa milioane cheltuite acum abia pot manca in partea dreapta iar in stanga am o masea sus si 2 jos care ma dor zilnic in urma "tratamentului" si am ajuns sa iau cate 1-2 nurofen plus pe zi sad uneori ma trezesc in mijlocul noptii din cauza durerii. as vrea sa stiu un medic extraordinar de bun pentru ca nu imi permit greseli din nou.

| ramona89 a răspuns:

Ps. tin sa mentionez ca nu ma intereseaza daca e 5 milioane o carie, numai sa ie tratatam definitiv! sad

| alinarcos a răspuns:

Frumos post cu informații referitoare mare folos! Modalități în care au ilustrat informații este impresionant. Vă mulțumim!