| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
In urma exercitiilor fizice m-am ales cu o durere foarte sacaitoare la cotul drept. Nu e o durere foarte intensa si nici nu o resimt tot timpul. De obicei doar dupa antrenamente, deloc in timpul lor. Nu stiu daca am exagerat cu antrenamentele dar in ultimii 3 ani nu am facut pauza mai mare de 2 saptamani. Durerea o resimt de aproximativ un an. Datorita faptului ca nu am simtit durerea in zilele de pauza, nu m-a deranjat, am continuat antrenamentele. Daca tin mana intinsa in fata, cu palma in jos si rasucesc spre exterior pana palma ajunge sus apoi revin la pozitia initiala, se aude un trosnit, foarte, foarte putin dureros dar asta persista (daca o fac de 100 de ori, de fiecare data se aude sunetul). Fiind incarcerat si neavand posibilitati prea multe, am exagerat cu flotarile care ajunsesem sa fac si 20 serii x 20 repetari cu 2 zile pauza. De aici cred ca mi-am distrus cotul. Am nevoie de sfatul cuiva care a trecut prin asta, nu din pesupuneri sau auzite. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca da. Am mai trecut prin asta. La incheietura de la mana si la genunchi.
Se suprasolicita. Incearca sa eviti sa faci prea mult efort cu acea parte sau cel putin mai redu din serii.
20 de serii de ce anume faci? Doar nu mergi la concurs de haltere. Daca tu lucrezi incontinuu iti faci mai mult rau decat bine. Muschii tai cresc atunci cand te odihnesti.
In ritmul asta faci vreo ruptura de ligamente, de muschi si nu e placut deloc.
Sanatate.

| Februar30 a răspuns:

Probabil ca nu e nimic grav, daca zici ca nu e foarte intensa si nu o simti mereu, ci e doar sacaitoare. Si eu am capatat asa ceva, tot din cauza ca am exagerat cu antrenamentul. Daca nu fortez, e destul de bine, nu ma deranjeaza.
Daca poti, incearca sa faci o pauza mai lunga. Nu ar strica un consult la ortoped.
Cateva remedii pe care le-am incercat eu:
bai calde (cu sare si bicarbonat de sodiu)
fizioterapie
kineto
masaj (iti poti face si singur cu cealalta mana, daca inveti tehnica)
gel antiinflamator
injectii cu ozon, subcutanat
Mai poti incerca sa citesti pe forum.bodybuilding.com sau sa postezi problema ta, poate afli ceva util.