| .::CyBeR::. a întrebat:

Salutare!
Joi am fost la piscina si nu m-am dat cu crema si m-am ars urat sunt rosu complet pe piept si umeri cum as putea sa remediez problema sau macar sa nu ma mai usture, nu pot lua un tricou asa rau ustura. Cel mai mult as vrea sa nu ma mai usture.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu te da cu iaurt, nici cu otet. Foloseste ulei de masline, maseaza-l usor pe pielea arsa, vei vedea ca a2-a zi de abia se va mai vedea roseata. Efectul este garantat.

6 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Incearca sa te dai pe piele pe unde esti ars cu iaurt.

| dentartes a răspuns:

Te dai cu otet, o sa usture un piculet dar trece si n-o sa mai ai nimic. sau daca nu te dai cu iaurt sau tai un castravete in doua si il folosesti. daca nu mergi la farmacie ca sunt niste spray-uri pentru asta, dar nu-s atat de eficiente.

| CrissCC a răspuns:

Poti sa te dai cu iaurt pe piept si umeri, stai cu el pana vezi ca se intareste si apoi te speli, sau o crema, unt sau spray calmant de dupa plaja.

| RockChick a răspuns:

Am eu o crema care e special dupa plaja e de la nivea si e cu aloe vera o sa te ajute foarte mult

| .::CyBeR::. explică:

Multumesc pentru sfaturi dar ceea ce vreau cel mai mult este sa nu ma mai usture e teribil!

| Ace77 a răspuns:

Ai putea cu iaurt dai pe zoona arsa si stai asa cu el cam 1 ora.