| Bossu000918 a întrebat:

Salutare lume, am și eu o problema cu urechile. Am dat să-mi curat mizeria din urechi cu niste bețișoare și a rămas înfundate de ieri amândouă urechile, una s-a desfundat dar cealaltă nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la medic.
Bețișoarele de ureche sunt extrem de nocive și nu ar trebui folosite. E probabil sa îți fi împins adanc un dop de ceara sau sa îți fi provocat ceva leziuni.

| ReddY25 a răspuns:

Du-te repede la medic

| Bossu000918 explică (pentru ReddY25):

Sa mai desfundat urechile acum

| ioana748 a răspuns:

Se va desfunda si cealaltă, daca nu trebuie sa mergi la ORL.
Sanatate,

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă ai dopuri in urechi trebuie să ți le desfunde un doctor.

| Korkodeln a răspuns:

Urechile se curata cu o singura substanta si "obiect": apa calduta, nimic altceva!
Nu bete cu vata, nu unghia de la degetul mic, nimic, ca risti sa-ti belesti timpanul.

Pana si doctorii ORL, cand nu e vorba decat de ceara, au un aparat cu jet de (ai ghicit) apa calduta cu care "ejecteaza gandacul" asa cum ii spun ei, adica dopul de cerumen (ceara de urechi).

Mergi la doctor sa iti faca o curatire sa nu dai in altceva, eu ma duc odata la 3-4 luni, e o placere, auri maibine, simti ca ai echilibrul mai bun, eu senzatie tare cool.

| Bossu000918 explică (pentru Korkodeln):

Eu mai îmi desfund urechile și cu degetele de la mâini le bag in ureche și să le desfund

| Darius50boss a răspuns:

Ai răbdare cam după o săptămână se desfunda