| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, nu stiu cum sa le spun parintilor ca ma confrunt cu disfunctia erectila deja de 4 luni, sunt adolescent(15 ani)(1, 68 inaltime si 74kg) si imi e frica sa le spun. Ma gandeam ca este de la masturbare si o sa treaca de la sine dar nu a fost asa, ce pot face sa le spun? Daca merg la urolog o sa trebuiasca sa iau medicamente toata viata sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O disfunctie erectila poate fi cauzata si de o modificare emotionala.
Vorbeste cu un medic urolog si iti va da un raspuns competent.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Bula):

Spunand asta la ce te referi?

| Bula a răspuns (pentru Musafuka21):

Ma refer exact la ce am scris.

| darrio2007 a răspuns:

Ai abuzat cu masturbarea. Renunta la mastu.rbare si vezi ce se intampla. Daca, in continuare problema persista, mergi la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! In primul rind cine ti a pus diagnosticul un medic? Disfunctia erectila apare după varsta de 50 de ani, dar nu la toti barbatii, tu la varsta de 15 ani nu ai deloc disfunctie erectila, ai abuzat de msturbare, penisul si testiculele tale nu au ajuns la maturitate, ele nu pot produce lichid seminal spermatozoid ca atunci cand sunt dezvoltate si mature, ai rabdare si nu te mai msturba, ai 15 ani la varsta ta ai de facut alte activitati, scoala este prioritate sau asa trebuie sa fie, nu trebuie sa mergi la urolog deoarece nu ai nimic grav, trebuie sa te lasi de msturbare sa nu mai stresezi penisul, ca o sa ai mari probleme, cei care spun ca msturbarea este bună nu este adevarat, mai ales in cazul copiilor de varsta ta.

| Musafuka21 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Recunosc, de la 13 ani m-am mstrubat zilnic+prnografie la fiecare msturbare…. daca ma voi lasa de msturbare definitiv imi voi reveni la normal? Nu, nu mi-a zis nici un medic ca sufar de disfunctie erectila dar asa cred eu deoarece inainte era tare ca piatra si acum este cam de 3-4 ori mai moale. Plus ca inainte aveam erectii matinale zilnice acum la o saptamana sau 2, daca ma voi opri toate acestea isi vor reveni la normal?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Musafuka21):

Daca renunti definitiv la acest obicei da o sa revina la normal, iar filmele pentru adulti nu sunt potrivite nici pentru ei, dar nici pentru copii.

| Musafuka21 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Totul a plecat dintr o zi cand am citit un formular ceva si am vazut acolo ca masturbarea provoaca disfunctii erectile si chestii, timp de vreo 2 zile cand ma masturbam mereu aveam capul la disfunctia erectila si in a 3 a zi dupa ce am terminat masturbarea ( am avut erectie normala atunci era tare ca piatra) imediat am zis sa vad daca am disfunctie erectila si cand am vazut ca e mai moale atunci m-am speriat foarte rau am inceput sa plang si chestii. ma gandesc ca poate fi ceva pshiologic….

| doctorandus a răspuns:

Nu, ideea că ai disfuncție erectila de la onanie este delir.

| mi25 a răspuns:

Tinere, autosatisfacerea (mie nu mi-a dat voie sa folosec cuvantul ce incepe cu m...) este recomandata de sexologi, dar trebuie sa fie ponderata: 2, maxim 3 ori pe saptamana.
Nu te lua dupa toti "stiutorii". Autosatisfacerea nu duce la impotenta: corpul stie cand sa se protejeze. Doar daca o faci fortat poti avea disfunctii de erectie o perioada.
Da, ai citit acea prostie si ai fost afectat psihic. Cel mai mare si mai puternic organ sexual este creierul. Iti recomand sa nu te mai iei dupa toti neofitii in materie. Sexologii americani au distribuit in licee, cu ceva timp in urma, o brosura de educatie sexuala in care se spunea: sexul sau m... de 2 ori pe saptamana reduce de 2 ori mersul la medic.
Sa stii ca nu esti singurul care a abuzat in adolescenta de m... Ar trebui ca cel putin 50% din barbati sa fie impotenti.
Nu mai erectie dimineata? Daca te m... des este normal.
Iti recomand:
1. Capul sus si gandeste pozitiv: nu suferi de disfunctie erectila. Aceasta este doar in mintea si psihicul tau. Gandeste pozitiv.
2. Rareste m..., daca poti 1-2 saptamani abstinenta.
3. Maturbeaza-te doar cand simti nevoia sa-ti descarci presiunea sexuala, nu pentru placere.
4. Nu le spune inca parintilor. Daca, dupa o abstinenta si eliminarea din mintea ta a prostiilor inoculate de neaveniti se manifesta in continuare, atunci trebuie sa consulti intai un psiholog (deoarece dupa cum imi dau seama la tine este de natura psihica) si apoi un urolog.
Dar cred ca nu o sa fie cazul.
Sa stii ca 94% din baieti se m... Doar cei bolnavi sau carora religia le interzice nu o fac.

| Musafuka21 a răspuns (pentru mi25):

Cam in cat timp o sa ma vindec dupa ce ma opresc din a ma autosatisface?

| mi25 a răspuns (pentru Musafuka21):

Cine poate spune. Doar tu impuneti in psihicul tau ca masturb. nu da disfunctii erectile. Autosugestia este un factor determinant.

| doctorandus a răspuns (pentru Musafuka21):

Sursa asta confirma ca este delir: https://www.psychologytoday.com/......-young-men

| GAMERQUEEN2021 a răspuns:

Este o problema, vb cu parintii tai daca nu poti sa ai afectiuni mari