| AntoniSoulesOne a întrebat:

Salutare, port ochelari de cateva luni, am.-1, 75 la ambii ochhii si mi s-a spus ca trebuie sa ii port permanent, dar uneori cand ii dau jos vad mult mai rau decat atunci cand nu purtam ochelarii. E normal asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionutc3 a răspuns:

Da, e ceva normal. Pana se obisnuiesc ochii cu lentilele ochelarilor! Pe parcurs o sa vezi diferenta, sper ca te-am ajutat. Bafta!

2 răspunsuri:
| KEiGHT a răspuns:

Da, s-au invatat ochii cu acele dioptrii si te va durea capul daca nu ii porti!

| RalucaAime a răspuns:

Eu am pornit de la -1.5 si am ajuns la -5.25. Deci dioptriile o sa-ti cresca odata cu dezvoltarea ta, daca mai esti la stadiul de dezvoltare. Eu nu pot sa mai stau fara ochelari deloc, efectiv nu pot sa merg pe strada fara ei si ma doare capul daca nu ii port. Mai bine nu cred ca o sa vezi, ori iti ramane ca acum, ori o sa ti se mai dezvolte pe la -2, depinde si de varsta ta si cat de inaintata este miopia. Ptr ca poate tu trebuia sa ai -2 dar ti-a pus mai mic ca sa te obisnuiesti.