| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
M-am hotarat sa donez sange. E prima oara cand vreau sa fac acest lucru si de aceea cu bunavointa voastra as dori sa aflu mai multe amanunte.
Cam ce cantitate donezi? Cat stai cu perfuziile bagate si cat stai ulterior in patul de acolo? Cum te simti fizic pe tot timpul cat iese sangele? Cum te simti dupa aceea si cat timp?
Si mai e ceva. Mi-a ajuns la urechi un zvon ca daca donezi odata, va trebui sa donezi periodic dupa aceea, altfel ai o stare generala de rau sau sangele iti iese pe nas. E adevarat acest lucru?
Stiu, intrebarile mele par puirile, dar vreau sa aflu cat mai multe amanunte, e un pas important (cu toate ca e un act banal in fond) si nu vreau sa merg nepregatit.
Multumesc celor ce au avut rabdarea sa citeasca intrebarile si multumesc inca odata anticipat celor ce vor avea amabilitatea sa-mi raspunda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Donezi 400 de ml.
2. Donarea dureaza cam 20-30 de minute. Nu e vorba de nici o perfuzie, ci doar de un sistem de recoltare a sangelui.
3. Eu m-am simtit absolut normal pe perioada donarii, dar am vazut si persoane care lesina.
4. Dupa aceea, m-am simtit usor somnoroasa si obosita, ca si cum as fi facut efort. A durat pana seara (deci cam 12 ore). A doua zi m-am trezit absolut normal.
5. Nu este adevarat, eu am donat de doua ori. O data in urma cu 11 ani si o data in urma cu 7 ani. Ma simt absolut normal, in intervalul asta nu mi-a curs niciodata sange din nas.

| Minnie a răspuns:

Cand te vei duce acolo, vei primi o lista cu niste conditii ce trebuie indeplinite. O conditie ar fi sa nu fi fost la dentist cu cel putin 6 luni in urma, sa ai un anumit nr de kg, parteneri sexuali constanti etc, nu le stiu pe toate. Daca te duci la un centru special de transfuzii iti va face un carnetel si cu el primesti reducere la metrou si autobuz (daca esti din Bucuresti). Daca mergi la un spital nu stiu ce reduceri sau ce bonuri primesti (cred ca un bon de 50 lei-nu sunt sigura). Sfatul meu este ca, daca esti din Bucuresti sa donezi la orice spital. Te duci si intrebi unde se doneaza sange. Este mult mai curat si bine decat la centrul din Victoriei unde este murdar si insalubru. Daca mergi la centru poti manca inainte, la spital nu poti manca inainte. La centru sangele merge in toata tara, la spital merge doar in spitalul ala. Nu stiu ce cantitate este si cat stai cu acul. Te simti un pic ciudat, ametit dar nu e ceva grav. Oricum un cadru medical sta tot timpul langa tine (la spital, din nou-la centru nu stiu cum este si nici nu vreau sa aflu).

| Natashha a răspuns:

Donezi in jur de 1litru de sange la 3-4 luni.dar mai intai trebuie sa iti faca un car de analize sa vada de ce boli rare suferi si daca esti compatibil. Daca ai lipsa de calciu sau suferi de ameteli te sfatuiesc sa nu donezi,daca nu, cu perfuziile alea in Romania stai pana la o ora... dupa fizic, cam vreo 2-3 zile te simti slabit dar iti revii. succes!

| Just4Joker a răspuns (pentru Natashha):

1 litru? Ai habar cati litri are in total corpul omenesc? Exagerezi...

| Natashha a răspuns (pentru Just4Joker):

Un om normal la 1.70 si in jur de 60 kg are aproximativ 8 l de sange, deci stiu sigur ca 1 l se doneaza...si nu exagerez pentru ca dupa litru ala ti se baga perfuzii de reabilitare