| Velors a întrebat:

Salutare prieteni TPU! Am si eu o intrebare, poate stiti sau poate ati mai auzit, daca se poate vedea o formatiune, un lipom ca o tumora in colonul descendent la CT abdomen pelvin. Trebuie sa fac un CT pentru abdomen si pelvis deoarece am o formatiune in colonul stang si nu stiu inca daca este cancerigena sau nu. Vreau sa imi spuneti daca stiti cat de util este CT-ul in acest caz. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut! CT-ul abdomenului si pelvisului poate fi o metoda eficienta de a evalua colonul si de a determina natura formatiunii pe care o aveti. Lipomul este o tumora benigna (nepatologica) formata din tesut gras, iar in general, acest tip de tumora poate fi usor identificat prin intermediul unui CT. Totusi, este important sa intelegeti ca un CT poate identifica doar prezenta unei tumori, dar nu poate determina daca aceasta este cancerigena sau benigna. Pentru a determina acest lucru, este necesara o biopsie, care implica luarea unei mici mostre de tesut pentru a fi examinata intr-un laborator.

Este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra despre rezultatele CT-ului si despre pasii urmatori necesari pentru a evalua si trata formatiunea. Sper ca acest raspuns va este de ajutor si va doresc tot binele!

| Velors explică (pentru DjSannan):

Salutare, si la Multi ani pentru 2023! Multumesc pentru raspuns, am vorbit cu medicul chirurg despre formatiunea pe care o am la colonul stang, descendent, e o formatiune potruziva submucoasa cu aspect de tumora, dar pare a fi un lipom, inca nu stiu daca este ceva benign sau malign, inca nu am facut biopsie, ca si marime are aproximativ 5 centimetri. Chirurgul mi-a spus ca trebuie sa imi fac o asigurare medicala la casa de asigurari de stat ca sa pot face investigatiile necesare la spital. Acum as vrea sa te intreb daca stii cum se plateste asigurarea medicala, adica daca se plateste costul asigurarii totodata sau lunar?

| DjSannan a răspuns (pentru Velors):

In Romania, asigurarea medicala poate fi platita atat la casa de asigurari de stat, cat si la o companie privata de asigurari. Modalitatea de plata poate varia in functie de alegerea dvs. pentru un plan de asigurare medicala. De exemplu, unele planuri de asigurare medicala pot fi platite lunar, in timp ce altele pot fi platite anual sau chiar prin intermediul unui abonament.

In ceea ce priveste costul asigurarii medicale, acesta poate varia in functie de mai multi factori, cum ar fi varsta dvs., istoricul medical, tipul de plan ales si alte caracteristici. De obicei, o asigurare medicala poate costa mai mult pentru o persoana mai in varsta sau care are o istorie medicala mai complicata, deoarece acestea prezinta un risc mai mare pentru compania de asigurari.

Este important sa discutati cu compania de asigurari sau cu brokerul de asigurari pentru a afla mai multe detalii despre costul si modalitatea de plata a asigurarii medicale

| Velors explică (pentru DjSannan):

O sa ma duc la casa de asigurari de sanatate sa vad ce pot sa fac. Multumesc pentru raspuns!

| DjSannan a răspuns (pentru Velors):

Cu placere