Întrebare recomandată | CMGeorge98 a întrebat:

Salutare! Se mai poate remedia scolioza dupa varsta de 23 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate cu exercitii de yoga sau specifice, facute ZILNIC!

| Jessica1235 a răspuns:

Din câte am auzit eu de la megici se poate până pe la aproximativ 26 de ani, cam pe atunci oasele tale încetează să se dezvolte. Am și eu scolioză și știu. Încearcă să mergi la un kinetoterapeut cât mai curând. Faci un film la coloană și mergi cu el și rezultatul. Eu acum mai fac exerciți de acasă dar tot e mai bine să faci kinetoterapie fiindcă acolo ești supravegheat și în caz că nu faci ceva bine te atenționează. Multă sănătate happy

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Scolioza sau coloana vertegrala stramba in spate ca o cocoasa, drept sau pe una din parti stanga sau dreapta, apare fiindca se sta mult pe scaun si in pozitii incorecte - asta in scoala sau la birou. Exista un dispozitiv care face treaba asta - el se poarta cat poti de mult si in special noaptea cand dormi, pe Google cauta asa ca fraza: dispozitiv de intreptare a coloanei vertebrale, sunt multe link-uri si ai si poze si preturi de unde sa cumperi - o sa vezi cum arata - o varianta mai soft - mai moale cum se spune este sa faci un prosop sul ca si grosime cat antebratul si sa pliezi apoi in 3 prosopul dupa care cu banda scotch al fixezi sa nu se desfasoare - apoi al pui sub coloana in zona curbata si stai in pat cu fata in sus - calcaile sa fie la marginea patului si cu mainile le intinzi deasupra capului si simulezi ca ai vrea sa te agati de ceva - o sa vezi ca o sa simti cum coloana este presata si muschii incordati din zona coloanei incep sa se intinda - este ceva asemanator ca la sala cu greutati pe acea banca ingusta in care stai pe spate, cu picioarele fixate si cu 2 greutati adecvate ca greutate faci miscari care in anumite directii o sa simti cum coloana este pesata. La scoli in salile de sport erau acele spaliere de tip scara - ele erau special pentru treaba asta concepute - te puneai pe scara la jumatatea ei cu spatele si fata inainte - te apucai cu mainile intinse de una din bare de sus de deasupra capului si apoi te lasa-i in jos cu greutatea corpului suspendat si incercai sa ridici bazinul cu piciarele intinse cat poti de mult - acesta miscare presa coloana si greutatea corpului facea intinderea - oricum acel dispozitiv de care ti-am spus este mult mai eficient si in paralel cu el fixat pe spate daca mai faci si exercitii cu greutati stanga-streapta ca miscari cu coloana in cateva luni coloana incepe sa isi revina - totul cam bate la 1 an de exercitii si neaparat pe stada cand mergi trebuie sa iti controlezi si corectezi pozitia de mers si a coloanei - adica pieptul inainte, umerii trasi in spate si capul sus cu privirea inante - e modul eficient de corectie prin mers a coloanei.