| Rush a întrebat:

Salutare TPU, am 1, 70 si 65kg, eu cred ca ar trebui sa slabesc dar nu stiu cu cat si in ce fel, niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flaviius87 a răspuns:

Depinde de formatul fiecaruia, la 65 de kg si 1.70 ai putea sa nu ai nevoie sa slabesti! incepe sa faci ceva miscare cu greutatea corpului (abdomene, flotari, genuflexiuni, extensii ale trunchiului si mai ales jogging sau un joc sportiv de echipa) si astfel o sa-ti modelezi trupul frumos!

9 răspunsuri:
| Rush explică:

Scuze ca nu am zis, am 17 ani aproape si sunt baiat, dar se intelege din nume, merci mult

| nykymyky a răspuns:

Trebuie sa mananci sanatos adica salate fructe legume.si sa faci foarte mult sport si bineinteles sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi. funda te rog

| mada4u a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa ai o alimentatie echilibrata. Evita mancarea fast-food, bauturile carbogazoase. Nu te infometa, slabirea trebuie sa se faca treptat, pentru ca cea cea brusca deregleaza toate functiile organismului. Planuri nutritionale poti gasi si pe net. Fa sport, orice si mersul pe jos(1 ora) e binevenit. Rezultatele se vad in timp.

| BigBang a răspuns:

Dupa nume banuiesc ca esti baiat.Nu trebuie sa mai slabesti.Greutatea corporara nu are vreo importanta atata timp, cat esti bine construit. Eventual, daca ai grasime corporala, poti face sport si inlocuiesti grasimea cu muschi.
Parerea mea:65 kilograme e foarte putin pentru un baiat/barbat.
Intr-un fel arati la 65 kg avand o constitutie si forma fizica slaba, intr-un altul, avand o forma fizica buna si un corp definit si musculos.Eu am 83kg-1. 80inaltime si in nici un caz, nu as vrea sa slabesc.Ca nu am ce, nu am grasime, doar fibra musculara.Esti bine, lasa slabitul deoparte.salut

| romyna1998 a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti, ai greutatea perfecta! Doar daca esti fata ar trebui sa faci asta!(de ex, eu sunt fata, am 1.60 si ar trebui sa am 48 de kg iar tu daca esti baiat ar trebui sa ai 68 de kg la 1.70)

| loana25 a răspuns:

Greutatea ideala este -10kg de inaltime. Deci daca ai 1, 70 trebuie sa ai 60 kg. Dar daca esti baiat eu zic ca ar trebui sa mai pui vreo 5 kg in +.

| byby0845 a răspuns:

Pai de la 9 ani trebuie sa ai 21-40kg de la 10 ani 23-48 iar de la 11ani 25-56kg astea le- am luiat dintr-o carte de medicina ceva de genu dar eu te sfatuiesc sa te mentii la 60kg si nu mai manca paine shaorma... pizza, hamburger decat cam o data la 2 saptamani.

| dyana98 a răspuns:

Hey...in primul rand cati ani ai?, in al doilea rand un om normal ar trebui sa aiba diferenta dintre inaltime si greutate cam de 10KG acum depinde daca esti sportiv de performanta trebuie sa fie de 20 de KG...iar ca sa slabesti este foarte simplu nu mai mananci asa de mult seara adica mananci un iaurt sau un mar si fara fastfoodtongue daca mananci seara mai putin si daca excluzi fastfood-ul in restul zilei poti manca la felbig grin