| Levington a întrebat:

Salutare TPU! Am 5 luni jumate lucrate in ultimii 2 ani, intrebarea e, beneficiez de concediu medical sau platesc? Faza e ca trebuie sa iau concediu pentru ca nu pot lucra di cauza unor probleme de sanatate cauzate de serviciul pe care il prestez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pebtru a beneficia pe deplin, ai nevoie sa faci dovada platii asigurarii in ultimii 12 luni.

Poti lua concediu fara plata (pentru interes propriu), in total maxim 30 zile intr-un an.

Daca este urgenta medicala (te duce salvarea), atunci nu e nevoie de asigurare, dar dureaza maximum pana ce te poti ridica singur in picioare (de exemplu: in caz de accident).

Daca medicu constata cauza la locul de munca, atunci costurile se suporta de catre angajator.