| Ezone a întrebat:

Salutare TPU! Am mare nevoie de ajutorul vostru. Sufar de insomnie severa de pe data de 12.02 (Sambata), am incercat sa beau ceai, medicamente (mydocalm), SedatifPC si Bromazepam, ultimele doua le-am luat in aceasta dimineata la 00:00, am simit ca ma apuca somnul insa inima tresarea si parca aveam un atac de panica, respingea sa adorm, asta patesc de zile. Am facut un calcul si am 95 de ore de cand sunt treaz si doar 10 ore dormite cu greu. Imi este tare frica, nu stiu cat poate sa mai reziste corpul, imi este teama sa nu cedeze ceva. Va rog frumos sa imi spuneti ce sa fac, unde sa ma duc, poate exista tratamente mai puternice. Am varsta de 21 de ani, mi-am stricat somnul pentru ca ma culcam la ore diferite (la ora 5 dimineața, ori la ora 13 amiaza, am avut un orar haotic si mi-am dat somnul peste cap, dar nu am patit asa ceva, aproape intru in disperare, sincer sa va spun îmi este teama sa nu mor. Asa ca va rog daca stiti ceva sa-mi spuneti, trebuie sa fac ceva urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu lua medicamente și dozări de medicamente după capul tău.
2. Pune-te în pat la ora 22.00 și închide ochii.
3. Ridică-te din pat la ora 06.00 și în timpul zilei fă cât mai multă mișcare.

| Floridori a răspuns:

Problema tulburarilor de somn se rezolva la medicul psihiatru.
Acesta iti va prescrie tratament (cel mai probabil benzodiazepine) care te va ajuta sa dormi.

Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| FilipSorin a răspuns:

Ai putea sa faci ca sa adormi înainte sa te culci următoarele chestii:
-fa un dus cald
-asculta muzica care te relaxează, liniștitoare (nu manele sau altceva)
-roagă-te la Dumnezeu sa te ajute, o sa te ajute mult, iti garantez
-fa multa mișcare pe timpul zilei/efort
-nu mai bea cafea, nu mai manca zahar si din astea
-bea multa apa