| anonim_4396 a întrebat:

..Am o intrebare pentru fete. Mi-a aparut acnee pe fata deja de jumatate de an, am fost la diferiti dermatologi, am fost si internata in spitalul de dermatologie, dar totul fara nici-un efect. Nici-o crema, gel, pastile, masti de fata, nimic nu ma ajuta. Astazi cind am fost la medicul de familie mi-a spus ca-mi va da indreptare la ginecolog. Am 15 ani, si nu inteleg, ce sa fac eu cu acneea la ginecolog si ce-mi va face el acolo? investigatie, consultatie sau ce? Cine din voi a mai fost pe la ginecolog cu acneea si ce va facut? Va prescris ceva vri-un tratament? Fundita pentru cel mai bun raspuns...Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

O sa iti dea anticonceptionale. Sfatul meu este sa nu le iei, acneea este specifica pentru varsta ta, iar anticonceptionalele au foarte multe efecte secundare. Foloseste un gel de curatare si nu le stoarce niciodata. Eventual poti sa te cureti cu spirt pe fata seara, inainte de culcare. In timp o sa iti treaca.

| Floarteablbastra a răspuns (pentru Oana92):

Dar de la anticiconceptionale trece ceva sau nu? ce legatura au anticonceptionalele cu acneea?

| Floarteablbastra a răspuns (pentru Oana92):

Gelul de curatare nu prea ma ajuta, dar acum seara folosesc lamie pentru fata

| Oana92 a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Teoretic trec cosurile, DAR au alte efecte secundare ...Nu iti recomand sa le iei, esti prea mica.

| BonneLess a răspuns:

La varsta ta este un lucru normal sa ai acnee. Ginecologul prescrie anticonceptionale la astfel de cazuri si de cele mai multe ori te ingrasi, dar poti slabi (foarte rar cazuri). Cel mai bine este sa te speli de dimineata de cum te trezesti, cu apa rece si nimic mai mult. Mastile nu ajuta la nimic, ba chiar cateodata scorojesc pielea si cosurile infundate intra in ea. Evita produsele uleioase, produc sebum.

| venilla a răspuns:

Pai probabil o sa-ti faca un control la ginecolog (ceva legat de hormoni, si apoi probabil o sa-ti dea anticonceptionale, dar eu una nu sunt de acord, esti inca mica pentru astea, si mi se pare ca si ingrasa, ma rog, nu ma pricep foarte bine). Eu de multi ani incerc sa scap de cosuri, si in sfarsit am reusit! Am fost la un dermatolog la o clinica particulara, fac tratament de 6 luni si chiar sunt foarte multumita de rezultate. Da-mi un mesaj privat daca vrei detalii. Pupici si nu te lasa, mereu exista o solutie :*:*

| Luiza-Marta_Mindrila_1996 a răspuns:

Pai eu am fost la ginecolog dar dincauza unei dureri insuportabile la san du-te la ginecolog si vezi ce iti zice dar sti cateodata e cel mai bine sa n u te mai dai cu nici un fel de crema poe fata sa nu iei pastile pentru asa ceva si sa nu te machiezi lasa pielea sa respire macar pentru o saptamana si ai sa vezi ca piele iti va reveni incetu cu incetul asa si un baiat din clasa la mine se dadea cu creme sa scape dar mai rau facea.
Asaca lasa pielea sa respire si mult noroc!

| Luiza-Marta_Mindrila_1996 a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Cu placerewinking

| Floarteablbastra a răspuns (pentru Luiza-Marta_Mindrila_1996):

Si pina la urma sa mai tratat colegul tau?

| Luiza-Marta_Mindrila_1996 a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Da a cum sincer sa spunare 3 saptamani bune de cand nu sa mai dat cu nimic pe fata si nu a lasat pe nimeni sa il atinga pe fata si chiar se vad reacti bune in sensul ca incepe sa se trateze.