| Kreisegger a întrebat:

Am o problema cu dinții.
Când mănânc cald sau rece mă dor foarte tare, dar nu tot timpul.Stiu trebuie sa merg la dentist dat acum nu pot că sunt la bunici.Ce pasta de dinți sa folosesc, ce perie de dinți, cum să mă spăl, să iau vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dintii au devenit sensibili tocmai din pricina ca ai mancat prea cald sau prea rece.
In primul rand nu mai consuma alimente sau bautauri prea reci sau fierbinti. Durerea va disparea in timp, dar nu pentru totdeauna. Va apare iarasi la 5 sau 10 ore dupa ce ai consumat alimente sau bauturi fierbinti sau prea reci.
Te va ajuta pasta de dinti sensodyne (oricare dintre ele), impreuna cu o periuta de dinti soft sau extrasoft.

| Chiftea a răspuns:

Sensodine. Daca te dor si ai scurgeri de sange din gingii, e clar un semn al degradarii radacinii dintilor. In acest caz poti lua parodontax. Insanatosire grabnica