| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema... mi e frica de dentist. sad chiar nu vreau sa imi pice dintii sau sa am dureri dar am fost de 2 ori la dentist si de fiecare data intram in panica si mi se facea rau... Cum as putea sa scap de aceasta frica-fobie? Va rog sa nu radeti pentru ca tot timpul stau stresat ca imi vor pica dintii si ca o sa am dureri mari dar nu pot sa trec peste aceasta frica oricat m as incuraja nu pot trece peste. Ce sa fac? Funda celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Trebuie sa gasesti un dentist care sa te inteleaga, si asta trebuie discutat inainte. Spune-i ca iti e frica si intreaba daca e de acord sa iti faca anestezie pentru orice lucrare. Sunt si medici foarte brutali, sunt si altii care inteleg, totul e sa ii gasesti.

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Gandeste-te bine, durera dintilor este insuportabila. Nu trebuie sa iti fie frica, dintii sunt foarte importanti si risti sa ramai fara ei! In primul rand cauta un stomatolog dragut, care sa aiba cabinetul decorat placut.

| Pinocchio a răspuns:

Si eu am fost asa, pana nu am intalnit stomatologul meu actual, eram stil pacient: cosmarul oricarui dentist, dar acest albanez a avut multa, foarte multa rabdare, iar eu incredere in el.
Asa ca incet m-am acomodat, cu timpul mi-a trecut frica.

| Mirke a răspuns:

Can vei intalnii o asistenta hot care stie sa deschida camasa cand ti se face rau, pe a ei binenteles, o sa uiti instant de orice frica de albinute si alte aparate bazaitoare! ai sa vezi!