| luv0ralu a întrebat:

Salutare TPU. De câteva zile mă doare urechea dreaptă ( nu mă doare în modul acela foarte tare ) ce am câte dureri ce durează câteva minutele, toată chestia asta a pornit săptămâna trecută,, sâmbătă " de la durere de gât și cred ( ca mi s-a tras la ureche ) am fost la doctorița și mi-a prescris 3 feluri de medicamente, unul dintre ele fiind antibiotic. După medicamentele date pot spune ca am o infecție sau otită? Repet nu mă doare toată ziua doar rare ori, mă doare mai ales seara când ies afară și când bate vântul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu cred că ai otită. Cred pur şi simplu cum zici tu "s-a tras în ureche" şi de aici durerile. Ia medicamentele prescrise aşa cum ți-au fost prescrise şi nu te opri din tratament, chiar când eşti mai ok.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

La otită se dă Ciprofloxacin picături. Otita este o infecție în sine.

| luv0ralu explică (pentru StudentLaMedicina):

Tratamentul îl duc până la final, iar ca și antibiotic am primit,, amoxiplus " cred ca ar trebui să-și facă efectul. Dacă nu mi trece după medicamentele astea mă duc înapoi la doctorița :/

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru luv0ralu):

Dacă nu îți trece poate ai virus nu bacterie

| Deliq a răspuns:

Otită.

| Denyv a răspuns:

Doar te-a tras curentul.