| Catalin77945 a întrebat:

Salutare TPU, de curand am inceput sa am o problema.Stau foarte mult in pc(cu orele) si cand merg la cinema la film ca e 2d sau ca e 3d eu nu mai vad asa bine si vad si putin sters gen, dar doar de la departare.Stiu ca trebuie sa merg la oftalmolog, dar ar putea sa faca in asa fel incat sa vad iar bine la cinema sau in general de la departare(adica gen ochelarii sa imi corecteze vederea repede)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai imbatranit.
Mai exact, ti-au imbatranit ochii, de la stat mult la PC.
Daca continui asa, peste 2-3 decenii vei purta ochelari cu dioptrii tot mai mari.

Cauta pe net "exercitii pentru vedere", vei gasi multe metode de a-ti reabilita vederea, chiar fara ochelari.
Daca vei face exercitii (giimnastica oculara) regulate, dupa cateva luni nu vor fi necesari ochelari, iar continuand regulat, vei pastra vederea in forma optima...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa vezi cum este cand incep durerile mari de cap si ametelile... pentru ca asta este urmatorul pas, daca nu mergi sa-ti iei ochelari, ori nu incetezi sa mai stai cu orele la computer.

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa lasi cinema-ul. Mai ales acum cand au aparut aceste probleme. Iar pc-ul il folosesti cu moderatie.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce ai tu se numeste miopie. Probabil ai cel putin 0.5 la ambii ochi din cauza statului prea mult la calculator (si alte cauze). Renuntatul la calculator nu o sa-ti corecteze acum vederea, insa daca nu vrei sa ti se strice si mai tare ar trebui sa mai reduci din orele de PC. Va trebui sa-ti iei ochelari pe care o sa-i porti zilnic de acum cam pentru tot restul vietii, sau pana la batranete cand o sa dai in extrema cealalta, de hipermetropie. Asta e singura varianta care corecteaza vederea repede, insa nu o vindeca, doar o corecteaza. Mai e si operatia cu laser, insa daca dupa operatie tu o sa continui sa stai la fel de mult la PC, miopia o sa revina, iar operatia aia nu se poate face de nenumarate ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca poti sa iti rezolvi problemele de genul acesta acasa.
In schimb, cand stai cu orele la PC, rezerva-ti 10 minute si priveste in departare. happy Doar fixeaza-te pe un obiect, sa fie indepartat ceva, cum ar fi pe ferestra.Te va ajuta muult.

| Alexandra09643 a răspuns:

Incearca sa nu mai stai asa mult la Pc, mai relaxeaza-te, dormi, fa-i miscare, citeste o carte. Stai si tu 1-2 ore mai iei o pauza. Ochelarii sigur te vor ajuta