| Alexandru34383 a întrebat:

Salutare TPU, de o saptamana aproximativ nu ma simt bine, pot sa spun ca nu sunt in "apele mele", nu stiu ce sa fac, simt ca gandurile rele ma acapareaza. Tin sa mentionez ca ma gandesc foarte mult la palpitatiile de la inima, nu le am regulat. Inainte eram o persoana sportiva si practicam mult sport, anul trecut am fost la un "chef" si parintii mei cand eram mic nu ma lasau sa fac nimic, asa ca am zis ca daca am prins oportunitatea sa fac tot, eu am avut in trecut probleme la stomac si la acel chef am baut bere, nu chiar multa dar stiam ca nu e bine, dupa a urmat o perioada de 2 saptamani pe regim etc, mi-a trecut iarasi am mancat toate prostiile si iar am revenit la problema aia. De o luna sunt pe regim, tot acum o luna am fost intr-un oras si cat timp eram in taxi pur si simplu am simtit ca mi s-a intepat inima si de atunci tot ma gandesc la faza aia. Nu am mai avut nimic, ieseam cu prietenii, faceam sport si acum o saptamana au inceput palpitatiile, stateam pe pat si ma uitam pe Youtube, tot in ziua aia am fost la un meci de baschet, am facut niste workout-uri dar astea erau pe zi, dupa seara a inceput inima sa o i-a razna, i-am cerut mamei un sedativ si mi-a trecut, dupa a 2 a zi iar, si tot sunt pe sedative. Azi nu am mai luat niciunul, nu stiu ce sa fac ca sa scap de starea asta si nu stiu daca am probleme la inima sper ca nu, cand ma uit in oglinda vad cum imi bate inima, adica vad pieptul cum iese, sunt speriat, stresat cred ca si anxios, va rog ajutați-mă chiar nu mai pot. Nu vreau sa raman pe sedative de la 14 ani, stiu ca am facut o greseala atunci de la cheful acela si de cand am inceput cu regimul m-am tot gandit ca poate mi-am distrus viitorul, ca nu sunt bun de nimic etc, ai mei nu se inteleg asa bine si nu stiu ce sa mai fac, tin sa mentionez ca sunt foarte speriat, daca cade ceva prin casa inima mi se opreste si iar incepe, e o senzatie ca de spaima, sper ca o sa puteti sa ma ajutati si imi pare rau daca v-am stricat ziua

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, probabil de la cafeină. Nu face bine minorilor. Se găsește și în ceai verde sau negru.

| foxsilver a răspuns:

In primul rand nu intra in panica!
In al doilea rand, vorbeste cu parintii tai, si roaga-i sa mearga cu tine la doctor ( macar unul dintrre ei ), pentru un control medical.
Si ei trebuie sa afle despre starea ta de sanatate.
Curaj, ca peste putin timp vei deveni barbat!