| Alves_Aslan_Robby_1998 a întrebat:

Salutare TPU, este cineva care a trecut prin axietate? Eu am ameteli toata ziua, parca as fi baut 2 beri, am suferit acum 2 luni de atac de panica si de atunci ma simt asa... oare cu gandirea pozitiva si cu putina forta pot depasi momentul asta greu fara a baga pastile de la psihiatru? (mi-am facut ekg (3) toate analizele ) toata lumea a zis ca este aceasta chestie nefericita care nu te lasa sa fii tu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pastilele te vor face doar sa te molesesti cand esti nelinistit si nu cred ca asa vrei sa traiesti.
Nu o sa poti depasi in totalitate anxietatea, (si eu am de mica) dar poti sa o ti sub control prin vointa. Daca ai frici si incerci sa ocolesti anumite situatii doar pentru a nu fi pus intr-o postura proasta nu vei trece peste.Ai nevoie de lupta, vointa si socializare.
Mie si acum imi este rau daca intru in discuti cu o persoana straina, cu o autoritate sau sunt pusa intr-o situatie de risc sau nesigura.Da incerc sa ma gandesc ca este necesar sa fac acele lucuri, ca nu sunt mai slaba decat altii, ca o sa pot sa reusesc si ca viitorul meu tine de asta.
Inaintez mai greu in viata dar pana la urma fac asta.Ai nevoie de oameni care sa te inteleaga si sa te sprijine.

| Alves_Aslan_Robby_1998 explică (pentru Freya1):

Stiu, nu vreau sa iau pastile, la mine in momentul de fata a aparut acum 2 luni dupa o perioada pot sa zic de stres ..munca fizica etc, si acum sunt ametit rau parcaplutesc sau as fi baut am ffacut ekg-uri ...toate analizele...toata lumea a zis ca asta este. daca scap de ameteala scap si de chestia cu respiratia care o simt ca si cum as trage eu non stop aerul si nu creierul si am sprijinul familiei prietenilor din fericire, care dintre ei chiar a trecut si unul prin asa ceva

| Donsavas a răspuns:

Pastilele de la psihiatrie nu sunt nocive si nu provoacă dependenta, dacă respecți indicatiile medicale. Atacul de panica poate fi prevenit cu medicatie cel mai bine. Anxietatea este o boala care te obosește, iti face viata un calvar, n o ignora! Vezi deja cat de rau te poti simti.