| xXxDragosHHHxXx a întrebat:

Va cer un ajutor, totodata un sfat. Sunt baiat, am 14 ani, inaltimea de 1.68 si greutatea de... 75kg cu 7kg in plus de cat ar trebui sa am. A trecut craciunul. si aveam 73kg si am mai pus 2. dar as vrea sa incep un regim. ati putea sa-mi spuneti cum as putea sa slabesc 5kg? Nu ma intereseaza cat dureaza pana ajung la 70, ma intereseaza doar sa functioneze. Si inca ceva, as putea tine dieta de o saptamana cu supa de varza? sau la varsta mea nu e bine sa o fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Bună!
Te sfătuiesc următoarele:
Renunţă la dulciuri,grăsimi în această perioadă.
Încearcă să faci cel puţin o oră de mişcare pe zi,de preferat în aer liber.
Pâinea neagră este mult mai sănătoasă şi nu îngraşă la fel de mult ca cea albă.
Consumă cât mai multe fructe şi legume,tot ce găseşti în acest sezon.
Încă eşti în creştere,ai nevoie de proteine,glucide,lipide cu moderaţie, nu te sfătuiesc să mănânci o săptămână doar supă de varză. Secretul este să ai o alimentaţie variată, dar MODERATĂ.
Este bine să mănânci des, dar puţin, astfel arzi multe calorii şi nu se vor mai depune kilogramele.
Succes!

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La vârsta ta este bine să înveți să mănânci.
Ești supraponderal.
calorii.oneden.com
La mulți ani!
Pa, pa.