| abzdfe a întrebat:

Salutare tuturor, am nevoie de un ajutor. Am 18 ani si abia 1, 60 si mi-as dori mult de tot sa mai cresc macar pana la 1, 66-67m si daca stiti cum as putea lucrul asta. pentru ca am auzit ca mai pot sa cresc pana pe la 21 de ani... daca stie cineva sa mi de a o idee, eu o astept cu drag. va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca asa esti programat genetic nu ai ce face,poti face sport non stop,manca o tona de vitamine, programarea aia nu-i pasa ca tu joci baschet, ca culoarea pieli, se schimba ea in timpul vieti? 2, 3 cm maxim da poti creste, esti fata sau baiat?

| abzdfe explică (pentru RAY):

Baiet...

| RAY a răspuns (pentru abzdfe):

Nu-i chiar asa dramatic fetelor le place doar sufletul, stiu ca nu-i usoara viata la 1.60 pentru ca si eu am inaltimea asta dar ce naiba sa facem sa ne sinucidem, daca ne-a dat mama natura, singura posibiltate e operatie la genunchi, alte posibilitati nu sunt

| abzdfe explică (pentru RAY):

Salut, pentru mine e cam dramatic ca am nevoie neaparat dar sper ca o sa mai cresc un pic, o sa fac rost de o bara si sa incep niste exercitii o sa trag si o fuga la endocrinologie, am auzit de niste hormoni injectabili de crestere spunea cineva mai sus "somatotropina" poate am noroc si inca nu s-au osificat cartilajele... referitor la tine. tu vorbesti serios? si tu tot inaltimea asta o ai sau zici asta doar ca sa ma impac cu ideea ca nu sunt singurul de inaltime mica? te astept cu un raspuns

| RAY a răspuns (pentru abzdfe):

De ce sa mint? am o varsta amice logic ca vb serios, degeaba te injectezi, asta poate duce la probleme cu inima, tensiunea, cartilajele cresc datorita unor hormoni numerosi si ai genetici

| cristimihailov a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie sa te trimita la specialist cat mai repede cu putinta sa vada daca se mai poate face ceva. Vreun tratament somatotrop, etc.

In plus poate ai deja probleme hormonale: ma gandesc la tiroida. Te-ai trezit cam tarziu. Parerea mea este ca azi ar trebui sa mergi. Esti deja la inceputul maturizarii. Nu cred ca o sa riste sa iti dea hormoni somatotropi sau chestii asemanatoare, dar na, ar trebui sa incerci...

| abzdfe explică (pentru cristimihailov):

Multumesc de informatie. o sa trag o fuga la endocrinologie poate am noroc ca am auzit ca pe la 20-21 de ani se osifica cartilajele deci e posibil sa am sanse.

Răspuns utilizator avertizat